Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Flawiusz Wegecjusz

(II poł. IV wieku n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Flawiusz Wegecjusz, urodzony jako Publius Flavius Vegetius Renatus był rzymskim pisarzem i historykiem w II połowie IV wieku n.e. Autor wybitnego dzieła poświęconego wojskowości De rei militari. W De rei militari Wegecjusz określa się jako chrześcijanin.

Mało wiemy o karierze i sferze prywatnej Wegecjusza. Był zarządcą skarbu i z pewnością interesował się wojskowością oraz hodowlą koni, z racji na napisane utwory.

Twórczość

De rei militari

Dzieło nazywane także Epitoma rei militaris („Zarys wojskowości” lub „O sztuce wojskowej”) składa się z czterech ksiąg i poświęcone jest tematyce wojskowości. Utwór zadedykowany został prawdopodobnie cesarzowi Teodozjuszowi I (panował w latach 379-395 n.e.), a celem autora było podkreślenie potęgi rzymskich legionów z początków cesarstwa oraz przywrócenie dyscypliny – na wzór czasów przeszłych – w wojsku za jego życia.

Co jest warte podkreślenia – dzieło De rei militari jest jedynym zachowanym traktatem poświęconym wojskowości antycznego Rzymu. Autor nie był jednak specjalistą w dziedzinie historii ani kwestii wojskowych. Wegecjusz wykorzystał dostępne w tamtych czasach źródła: Katona Starszego, Celsusa, Frontinusa, Paternusa czy oficjalne cesarskie dokumenty.

Wegecjusz zaczyna swój utwór od księgi pierwszej, w której podkreśla potrzebę przeprowadzenia reform w wojsku rzymskim za jego życia. Opisuje dyscyplinę oraz treningi rzymskich legionistów z okresu wczesnego Cesarstwa. Księga druga tyczy się organizacji i struktury legionu. Księga trzecia przedstawia taktykę i zasady, jakich powinien przestrzegać dobry wódz. Księga czwarta opisuje rzymskie machiny oblężnicze oraz flotę wojenną.

Digesta Artis Mulomedicinae

Dzieło poświęcone hodowli oraz leczeniu koni i źrebiąt. W pozycji znajdują się także fragmenty poświęcone koniom Hunów.

Źródła wykorzystane
  • Rosenbaum Sabin, Who was Vegetius?

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów