Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Biografie Rzymian (Kobiety)

W historii starożytnego Rzymu przewinęło się mnóstwo sławnych postaci. Wiele z nich przeszło do pamięci jako okrutni tyrani, mowa tu chociażby o: Kaliguli, Neronie, czy Karakalli. Inni znowu zasłynęli jako wielcy reformatorzy: Oktawian August, Klaudiusz, Marek Aureliusz, Dioklecjan, czy Konstantyn Wielki. Nie wolno także zapominać o rzymskich wodzach, którzy ratowali niejednokrotnie państwo rzymskie przed zagładą.

Do pamięci przeszli także wielcy twórcy kultury rzymskiej, którzy w istotny sposób wpłynęli na dalszy rozwój świata. Przedstawię postaci, które zasłynęły wielkimi czynami, bądź się tylko zapisały swoimi czynami w kartach historii.

Kornelia Afrykańska Młodsza

(ok. 190-100 p.n.e.)

Kornelia Afrykańska do historii przeszła jako przykładna rzymska matrona żyjąca zgodnie z rzymskimi wartościami oraz matka Tyberiusza i Gajusza Grakchów.

Kornelia odrzucająca koronę Ptolemeusza, Laurent de La Hyre

Tulia – córka Cycerona

(79/8 - 45 p.n.e.)

Tulia - ukochana córka wybitnego mówcy i polityka rzymskiego, Cycerona - urodziła się w roku 79 lub 78 p.n.e. Była pierwszym dzieckiem i jedyną córką Cycerona oraz Terencji. Jej młodszym bratem był Marek Tuliusz Cyceron Młodszy - który został konsulem w roku 30 p.n.e.

Rzeźba kobiety

Kleopatra VII

(69 - 12 sierpnia 30 p.n.e.)

Kleopatra VII, nazywana Wielką. Była ostatnim faraonem rządzącym Egiptem Ptolemeuszów. Po jej śmierci Egipt znalazł się we władaniu Rzymian.

Kleopatra VII

Oktawia Młodsza

(69 - 11 p.n.e.)

Oktawia Młodsza urodziła się 69 p.n.e. Była starszą siostrą przyszłego pierwszego cesarza Rzymu - Oktawiana Augusta i czwartą żoną wodza Marka Antoniusza.

Oktawia Młodsza

Liwia Druzylla

(30 stycznia 58 p.n.e. - 29 n.e.)

Liwia Druzylla była ostatnią żoną cesarza Augusta, panującego od 27 p.n.e. do 14 n.e. Ich małżeństwo trwało ponad 50 lat i cechowało się wzajemną lojalnością.

Liwia Druzylla

Julia Starsza (córka Augusta)

(39 p.n.e. - 14 n.e.)

Julia Starsza urodziła się w 39 roku p.n.e. jako jedyna córka cesarza Oktawiana Augusta i Skrybonii. Zasłynęła ze swojego skandalicznego zachowania.

Julia Starsza

Antonia Młodsza

(31 stycznia 36 p.n.e. - 1 maja 37 n.e.)

Antonia Młodsza była córką Marka Antoniusza i Oktawii Młodszej. Żona Druzusa Starszego i matka Germanika oraz przyszłego cesarza Klaudiusza.

Popiersie Antoni Młodszej

Pomponia Grecyna

(? - 84 n.e.)

Pomponia Grecyna żyła w I wieku n.e. Była żoną dowódcy rzymskiego i zdobywcy Brytanii Aulusa Plaucjusza. Została oskarżona w roku 57 n.e. o wyznawanie "obcego zabobonu", który często kojarzony jest z chrześcijaństwem.

Danuta Stenka jako Pomponia Grecyna w filmie "Quo vadis" (2001)

Agrypina Młodsza

(ok. 16 - 59 n.e.)

Agrypina Młodsza była córką wodza Germanika i Agryppiny Starszej. Jej synem był Neron, którego za pomocą intryg osadziła na rzymskim tronie.

Agrypina Młodsza - matka Nerona

Flawia Domitilla

(przed 20 - przed 69 n.e.)

Flawia Domitilla (przed 20 - przed 69 n.e.) była żoną Wespazjana, matką dynastii Flawiuszy i następców: Tytusa oraz Domicjana. Wywodziła się z miasta Ferentium w środkowej Italii. Jej ojciec Flawiusz Liberalis był skromnym urzędnikiem. Niektóre źródła podają nawet, że skrybą. Sama Domitilla została zmuszona, aby kilkukrotnie udowadniać swoje wolne urodzenie i rzymskie obywatelstwo.

Flawia Domitilla

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów