Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Biografie Rzymian (Kobiety)

W historii starożytnego Rzymu przewinęło się mnóstwo sławnych postaci. Wiele z nich przeszło do pamięci jako okrutni tyrani, mowa tu chociażby o: Kaliguli, Neronie, czy Karakalli. Inni znowu zasłynęli jako wielcy reformatorzy: Oktawian August, Klaudiusz, Marek Aureliusz, Dioklecjan, czy Konstantyn Wielki. Nie wolno także zapominać o rzymskich wodzach, którzy ratowali niejednokrotnie państwo rzymskie przed zagładą.

Do pamięci przeszli także wielcy twórcy kultury rzymskiej, którzy w istotny sposób wpłynęli na dalszy rozwój świata. Przedstawię postaci, które zasłynęły wielkimi czynami, bądź się tylko zapisały swoimi czynami w kartach historii.

Tulia – córka Cycerona

(79/8 - 45 p.n.e.)

Tulia - ukochana córka wybitnego mówcy i polityka rzymskiego, Cycerona - urodziła się w roku 79 lub 78 p.n.e. Była pierwszym dzieckiem i jedyną córką Cycerona oraz Terencji. Jej młodszym bratem był Marek Tuliusz Cyceron Młodszy - który został konsulem w roku 30 p.n.e.

Kleopatra VII

(69 - 12 sierpnia 30 p.n.e.)

Kleopatra VII, nazywana Wielką. Była ostatnim faraonem rządzącym Egiptem Ptolemeuszów. Po jej śmierci Egipt znalazł się we władaniu Rzymian.

Oktawia Młodsza

(69 - 11 p.n.e.)

Oktawia Młodsza urodziła się 69 p.n.e. Była starszą siostrą przyszłego pierwszego cesarza Rzymu - Oktawiana Augusta i czwartą żoną wodza Marka Antoniusza.

Liwia Druzylla

(30 stycznia 58 p.n.e. - 29 n.e.)

Liwia Druzylla była ostatnią żoną cesarza Augusta, panującego od 27 p.n.e. do 14 n.e. Ich małżeństwo trwało ponad 50 lat i cechowało się wzajemną lojalnością.

Antonia Młodsza

(31 stycznia 36 p.n.e. - 1 maja 37 n.e.)

Antonia Młodsza była córką Marka Antoniusza i Oktawii Młodszej. Żona Druzusa Starszego i matka Germanika oraz przyszłego cesarza Klaudiusza.

Pomponia Grecyna

(? - 84 n.e.)

Pomponia Grecyna żyła w I wieku n.e. Była żoną dowódcy rzymskiego i zdobywcy Brytanii Aulusa Plaucjusza. Została oskarżona w roku 57 n.e. o wyznawanie "obcego zabobonu", który często kojarzony jest z chrześcijaństwem.

Agrypina Młodsza

(ok. 16 - 59 n.e.)

Agrypina Młodsza była córką wodza Germanika i Agryppiny Starszej. Jej synem był Neron, którego za pomocą intryg osadziła na rzymskim tronie.

Waleria Messalina

(ok. 25-48 n.e.)

Waleria Messalina była żoną cesarza Klaudiusza. Zasłynęła z urody i atrakcyjności, znana ze swoich intryg i ekscesów seksualnych.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów