Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Biografie Rzymian (Kobiety)

W historii starożytnego Rzymu przewinęło się mnóstwo sławnych postaci. Wiele z nich przeszło do pamięci jako okrutni tyrani, mowa tu chociażby o: Kaliguli, Neronie, czy Karakalli. Inni znowu zasłynęli jako wielcy reformatorzy: Oktawian August, Klaudiusz, Marek Aureliusz, Dioklecjan, czy Konstantyn Wielki. Nie wolno także zapominać o rzymskich wodzach, którzy ratowali niejednokrotnie państwo rzymskie przed zagładą.

Do pamięci przeszli także wielcy twórcy kultury rzymskiej, którzy w istotny sposób wpłynęli na dalszy rozwój świata. Przedstawię postaci, które zasłynęły wielkimi czynami, bądź się tylko zapisały swoimi czynami w kartach historii.

Galla Placydia

(388/392 - 450 n.e.)

Aelia Galla Placydia (ur. ok 388/392 – zm. 450) - córka cesarza rzymskiego Teodozjusza I Wielkiego oraz jego drugiej żony, Flawii Galli.

Hypatia z Aleksandrii

(ok. 350-370 - 415 n.e.)

Hypatia z Aleksandrii była genialną naukowiec, która została brutalnie zabita przez chrześcijański tłum. Podejrzewa się o udział w mordzie samego św. Cyryla.

Septymia Zenobia

(ok. 240 - ok. 274 n.e.)

Septymia Zenobia była żoną króla Palmyry - Odenatusa, po śmierci którego w 267 roku n.e. starała się umocnić pozycję swojego małoletniego syna Waballata. Zenobia dzięki zręcznej polityce prowadziła ekspansję oraz posiadała pełnię władzy na wschodnich terenach Imperium Rzymskiego.

Statylia Messalina

(ok. 35 - po 69 n.e.)

Statylia Messalina była trzecią i ostatnią żoną cesarza Nerona. Wywodziła się z rodu senatorskiego, który cieszył się znakomitą sławą.

Poppea Sabina

(30 - 65 n.e.)

Poppea Sabina była drugą żoną cesarza Nerona. Przez długi czas jako kochanka cesarza wywierała ogromny wpływ na politykę. Znana była ze swojej pięknej urody.

Waleria Messalina

(ok. 25-48 n.e.)

Waleria Messalina była żoną cesarza Klaudiusza. Zasłynęła z urody i atrakcyjności, znana ze swoich intryg i ekscesów seksualnych.

Agrypina Młodsza

(ok. 16 - 59 n.e.)

Agrypina Młodsza była córką wodza Germanika i Agryppiny Starszej. Jej synem był Neron, którego za pomocą intryg osadziła na rzymskim tronie.

Pomponia Grecyna

(? - 84 n.e.)

Pomponia Grecyna żyła w I wieku n.e. Była żoną dowódcy rzymskiego i zdobywcy Brytanii Aulusa Plaucjusza. Została oskarżona w roku 57 n.e. o wyznawanie "obcego zabobonu", który często kojarzony jest z chrześcijaństwem.

Antonia Młodsza

(31 stycznia 36 p.n.e. - 1 maja 37 n.e.)

Antonia Młodsza była córką Marka Antoniusza i Oktawii Młodszej. Żona Druzusa Starszego i matka Germanika oraz przyszłego cesarza Klaudiusza.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów