Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Biografie Rzymian (Kobiety)

W historii starożytnego Rzymu przewinęło się mnóstwo sławnych postaci. Wiele z nich przeszło do pamięci jako okrutni tyrani, mowa tu chociażby o: Kaliguli, Neronie, czy Karakalli. Inni znowu zasłynęli jako wielcy reformatorzy: Oktawian August, Klaudiusz, Marek Aureliusz, Dioklecjan, czy Konstantyn Wielki. Nie wolno także zapominać o rzymskich wodzach, którzy ratowali niejednokrotnie państwo rzymskie przed zagładą.

Do pamięci przeszli także wielcy twórcy kultury rzymskiej, którzy w istotny sposób wpłynęli na dalszy rozwój świata. Przedstawię postaci, które zasłynęły wielkimi czynami, bądź się tylko zapisały swoimi czynami w kartach historii.

Galla Placydia

(388/392 - 450 n.e.)

Aelia Galla Placydia (ur. ok 388/392 – zm. 450) - córka cesarza rzymskiego Teodozjusza I Wielkiego oraz jego drugiej żony, Flawii Galli.

Możliwy wizerunek Galli Placydii

Hypatia z Aleksandrii

(ok. 350-370 - 415 n.e.)

Hypatia z Aleksandrii była genialną naukowiec, która została brutalnie zabita przez chrześcijański tłum. Podejrzewa się o udział w mordzie samego św. Cyryla.

Hypatia, Jules Maurice Gaspard

Fausta

(po 290 - 326 n.e.)

Życie Konstantyna Wielkiego nie należało do najłatwiejszych. Musiał stawiać czoła coraz to nowym problemom, a im wyżej w karierze politycznej się piął, tym było ich więcej. Cesarz miał u swego boku ambitną i sprytną kobietę - Faustę. Pewnego razu ocaliła mu ona życie, broniąc go przed własnym ojcem. Co jednak spowodowało, że Konstantyn postanowił się jej pozbyć.

Fragment rzeźby przedstawiającej cesarzową Faustę

Septymia Zenobia

(ok. 240 - ok. 274 n.e.)

Septymia Zenobia była żoną króla Palmyry - Odenatusa, po śmierci którego w 267 roku n.e. starała się umocnić pozycję swojego małoletniego syna Waballata. Zenobia dzięki zręcznej polityce prowadziła ekspansję oraz posiadała pełnię władzy na wschodnich terenach Imperium Rzymskiego.

Zenobia, autor obrazu nieznany

Faustyna Starsza

(ok. 100 - 140 n.e.)

Faustyna Starsza była córką Marka Anniusa Verusa i  Faustyny Rupilii. Do historii przeszła też jako ciotka cezara Marka Aureliusza. Ale jej życiorys skrywa też pewną ciekawą historię- była jedną z najbardziej zaangażowanych cesarzowych w polepszenie edukacji niższych warstw społecznych...

Popiersie Faustyny Starszej

Oktawia (żona Nerona)

(marzec 40 - 8 czerwca 62 n.e.)

Oktawia była pierwszą żoną cesarza Nerona oraz córką cesarza Klaudiusza i jego trzeciej żony Messaliny.

Oktawia (żona Nerona)

Statylia Messalina

(ok. 35 - po 69 n.e.)

Statylia Messalina była trzecią i ostatnią żoną cesarza Nerona. Wywodziła się z rodu senatorskiego, który cieszył się znakomitą sławą.

Statilia Messalina

Poppea Sabina

(30 - 65 n.e.)

Poppea Sabina była drugą żoną cesarza Nerona. Przez długi czas jako kochanka cesarza wywierała ogromny wpływ na politykę. Znana była ze swojej pięknej urody.

Poppea Sabina

Waleria Messalina

(ok. 25-48 n.e.)

Waleria Messalina była żoną cesarza Klaudiusza. Zasłynęła z urody i atrakcyjności, znana ze swoich intryg i ekscesów seksualnych.

Waleria Messalina

Flawia Domitilla

(przed 20 - przed 69 n.e.)

Flawia Domitilla (przed 20 - przed 69 n.e.) była żoną Wespazjana, matką dynastii Flawiuszy i następców: Tytusa oraz Domicjana. Wywodziła się z miasta Ferentium w środkowej Italii. Jej ojciec Flawiusz Liberalis był skromnym urzędnikiem. Niektóre źródła podają nawet, że skrybą. Sama Domitilla została zmuszona, aby kilkukrotnie udowadniać swoje wolne urodzenie i rzymskie obywatelstwo.

Flawia Domitilla

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów