Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tulia – córka Cycerona

(79/8 - 45 p.n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tulia – ukochana córka wybitnego mówcy i polityka rzymskiego, Cycerona – urodziła się w roku 79 lub 78 p.n.e. Była pierwszym dzieckiem i jedyną córką Cycerona oraz Terencji. Jej młodszym bratem był Marek Tuliusz Cyceron Młodszy – który został konsulem w roku 30 p.n.e.

Głównym źródłem informacji o życiu Tulii jest Plutarch i jego biografia Cycerona oraz listy, które Cyceron wysłał m.in. do żony oraz przyjaciela Attyka.

Tulia została zaręczona w roku 66 p.n.e. z Gajuszem Kalupruniuszem Pizonem Frugi, z którym wzięła ślub w roku 63, kiedy oboje mieli mniej więcej tyle samo lat – 15/16 lat. Pizon zmarł w 57 p.n.e., w związku z czym Tulia wzięła ślub z Furiuszem Crassipesem. Ich związek był szczęśliwy, jednak z nieznanych przyczyn doszło do rozwodu w roku 51 p.n.e.

W trakcie wojny domowej (49-45 p.n.e.) Tulia odwiedziła ojca w Brundyzjum, który w listach skarżył się, że Terencja nie wyposażyła córki w odpowiednią ilość pieniędzy i eskorty na podróż.

W roku 50 p.n.e. Tulia poślubiła Publiusza Korneliusza Dolabellę, z którym miała dwójkę dzieci. Pierwszy syn urodził się w maju 49 p.n.e. i zmarł tego samego roku. Drugi urodził się w lutym 45 roku p.n.e. i przeżył. Komplikacje jakie pojawiły się jednak przy porodzie doprowadziły do śmierci Tulii.

Cyceron bardzo mocno przeżył śmierć córki, co widać zwłaszcza w jego listach. Jego druga żona – Publilia – będąca zazdrosna o córkę, przesłała zbyt oschłe wyrazy współczucia, co oburzyło Cycerona i doprowadziło do rozwodu. Świetnie opisuje to Plutarch:

Bardzo ciężko bowiem przeżywał tę stratę i nawet usunął od siebie drugą żonę, zauważywszy u niej jak gdyby zadowolenie ze śmierci Tullii.

Plutarch z Cheronei, Cyceron, XLI

Źródła wykorzystane
  • Cyceron, Listy
  • Kumaniecki Kazimierz, Cyceron i jego współcześni, Warszawa 1989
  • Robert Harris, Trylogia rzymska
  • Plutarch z Cheronei, Cyceron

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów