Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tulia – córka Cycerona

(79/8 - 45 p.n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tulia – ukochana córka wybitnego mówcy i polityka rzymskiego, Cycerona – urodziła się w roku 79 lub 78 p.n.e. Była pierwszym dzieckiem i jedyną córką Cycerona oraz Terencji. Jej młodszym bratem był Marek Tuliusz Cyceron Młodszy – który został konsulem w roku 30 p.n.e.

Głównym źródłem informacji o życiu Tulii jest Plutarch i jego biografia Cycerona oraz listy, które Cyceron wysłał m.in. do żony oraz przyjaciela Attyka.

Tulia została zaręczona w roku 66 p.n.e. z Gajuszem Kalupruniuszem Pizonem Frugi, z którym wzięła ślub w roku 63, kiedy oboje mieli mniej więcej tyle samo lat – 15/16 lat. Pizon zmarł w 57 p.n.e., w związku z czym Tulia wzięła ślub z Furiuszem Crassipesem. Ich związek był szczęśliwy, jednak z nieznanych przyczyn doszło do rozwodu w roku 51 p.n.e.

W trakcie wojny domowej (49-45 p.n.e.) Tulia odwiedziła ojca w Brundyzjum, który w listach skarżył się, że Terencja nie wyposażyła córki w odpowiednią ilość pieniędzy i eskorty na podróż.

W roku 50 p.n.e. Tulia poślubiła Publiusza Korneliusza Dolabellę, z którym miała dwójkę dzieci. Pierwszy syn urodził się w maju 49 p.n.e. i zmarł tego samego roku. Drugi urodził się w lutym 45 roku p.n.e. i przeżył. Komplikacje jakie pojawiły się jednak przy porodzie doprowadziły do śmierci Tulii.

Cyceron bardzo mocno przeżył śmierć córki, co widać zwłaszcza w jego listach. Jego druga żona – Publilia – będąca zazdrosna o córkę, przesłała zbyt oschłe wyrazy współczucia, co oburzyło Cycerona i doprowadziło do rozwodu. Świetnie opisuje to Plutarch:

Bardzo ciężko bowiem przeżywał tę stratę i nawet usunął od siebie drugą żonę, zauważywszy u niej jak gdyby zadowolenie ze śmierci Tullii.

Plutarch z Cheronei, Cyceron, XLI

Źródła wykorzystane
  • Cyceron, Listy
  • Kumaniecki Kazimierz, Cyceron i jego współcześni, Warszawa 1989
  • Robert Harris, Trylogia rzymska
  • Plutarch z Cheronei, Cyceron

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów