Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Biografie Rzymian (Politycy i wodzowie)

W historii starożytnego Rzymu przewinęło się mnóstwo sławnych postaci. Wiele z nich przeszło do pamięci jako okrutni tyrani, mowa tu chociażby o: Kaliguli, Neronie, czy Karakalli. Inni znowu zasłynęli jako wielcy reformatorzy: Oktawian August, Klaudiusz, Marek Aureliusz, Dioklecjan, czy Konstantyn Wielki. Nie wolno także zapominać o rzymskich wodzach, którzy ratowali niejednokrotnie państwo rzymskie przed zagładą.

Do pamięci przeszli także wielcy twórcy kultury rzymskiej, którzy w istotny sposób wpłynęli na dalszy rozwój świata. Przedstawię postaci, które zasłynęły wielkimi czynami, bądź się tylko zapisały swoimi czynami w kartach historii.

Marek Furiusz Kamillus

(ok. 446 – 364 p.n.e.)

Marek Furiusz Kamillus był to dowódca rzymski i reformator. Jego sukcesy na polu bitwy zaowocowały nadaniem mu przydomka - "drugiego założyciela Rzymu".

Marek Furiusz Kamillus

Marek Manliusz Kapitolinus

(? - 384 p.n.e.)

Marek Manliusz Kapitolinus był bohaterem obrony Rzymu przed Galami w 390 p.n.e. Co więcej, pisarze antyczni opisują go jako obrońcę plebejuszy.

Marek Manliusz Kapitolinus

Appiusz Klaudiusz Caecus

(ok. 340 - 273 p.n.e.)

Rzymski patrycjusz i polityk z przełomu IV i III w. p.n.e. Był budowniczym pierwszego wodociągu, Aqua Appia (312 p.n.e.) i pierwszej bitej drogi, Via Appia.

Appiusz Klaudiusz Caecus w Kurii rzymskiej

Fabiusz Maksimus Cunctator

(ok. 280 - 203 p.n.e.)

Fabiusz Maksimus Cunctator był to rzymski polityki i wódz. Jego przydomek Cunctator wywodził się od jego strategii podczas II wojny punickiej.

Kwintus Fabiusz Maksimus

Scypion Afrykański Starszy

(236 - 183 p.n.e.)

Scypion Afrykański Starszy był to rzymski wódz i polityk. Do historii przeszedł jako obrońca Rzymu przed Hannibalem i zwycięzca spod Zamy w 202 roku n.e.

Popiersie Scypiona Afrykańskiego Starszego

Katon Starszy

(234 - 149 p.n.e.)

Katon Starszy był to rzymski mówca, polityk oraz pisarz. Propagator surowych obyczajów i cnót rzymskich. Zwolennik zniszczenia Kartaginy.

Popiersie starszego mężczyzny – tzw. patrycjusz Torlonia. Uznawane za podobiznę Katona Starszego

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów