Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Biografie Rzymian (Politycy i wodzowie)

W historii starożytnego Rzymu przewinęło się mnóstwo sławnych postaci. Wiele z nich przeszło do pamięci jako okrutni tyrani, mowa tu chociażby o: Kaliguli, Neronie, czy Karakalli. Inni znowu zasłynęli jako wielcy reformatorzy: Oktawian August, Klaudiusz, Marek Aureliusz, Dioklecjan, czy Konstantyn Wielki. Nie wolno także zapominać o rzymskich wodzach, którzy ratowali niejednokrotnie państwo rzymskie przed zagładą.

Do pamięci przeszli także wielcy twórcy kultury rzymskiej, którzy w istotny sposób wpłynęli na dalszy rozwój świata. Przedstawię postaci, które zasłynęły wielkimi czynami, bądź się tylko zapisały swoimi czynami w kartach historii.

Flawiusz Aecjusz

(ok. 390 - 21 lub 22 września 454 n.e.)

Flawiusz Aecjusz był, obok Flawiusza Stylichona, ostatnim wielkim wodzem antycznego Rzymu. Nazywany "ostatnim Rzymianinem", skutecznie bronił Cesarstwo zachodniorzymskie przez barbarzyńcami i rozpadem.

Flawiusz Aecjusz

Gajusz Fulwiusz Plautianus

(ok. 150-205 n.e.)

Gajusz Fulwiusz Plautianus był prefektem pretorianów za panowania cesarza Septymiusza Sewera oraz jednym z najpotężniejszych urzędników w historii Rzymu.

Plautianus

Cejoniusz Kommodus

(13 stycznia 101 - 13 stycznia 138 n.e.)

Cejoniusz Kommodus był adoptowany przez Hadriana i mianowany na swojego następcę na tronie Rzymu. Plany cesarza zburzyła nieoczekiwana śmierć Kommodusa.

Lucjusz Cejoniusz Kommodus

Gnejusz Juliusz Agrykola

(13 czerwca 40 - 23 sierpnia 93 n.e.)

Juliusz Agrykola był to rzymski dowódca, który w latach 77-84 n.e. był namiestnikiem w Brytanii. W 80 roku podjął wyprawę na podbój Kaledonii (obecna Szkocja).

Posąg Juliusz Agrykoli w Bath (Anglia)

Gnejusz Domicjusz Korbulon

(ok. 7 - 67 n.e.)

Gnejusz Domicjusz Korbulon był rzymskim wodzem. Wsławił się zwycięstwami w Germanii Dolnej oraz w konflikcie Rzymu z Partią o Armenię.

Gnejusz Domicjusz Korbulon

Aulus Plaucjusz

(? - po 57 n.e.)

Aulus Plaucjusz zasłużył się jako dowódca legionów w czasie podboju Brytanii w 43 roku n.e., za panowania cesarza Klaudiusza.

Logo IMPERIUM ROMANUM

Germanik

(24 maja 15 p.n.e. - 10 października 19 n.e.)

Germanik był jednym z największych wodzów rzymskich. Zasłynął skutecznymi kampaniami przeprowadzonymi w Germanii, po klęsce w lesie Teutoburskim.

Popiersie Germanika

Sejan

(20 p.n.e. - 18 października 31 n.e.)

Sejan był wszechwładnym prefektem gwardii pretoriańskiej cesarza Tyberiusza, który dążył do zamachu stanu i przejęcia władzy w Cesarstwie.

Rzymski As przedstawiający Tyberiusza

Druzus Starszy

(14 stycznia 38 - 9 p.n.e.)

Druzus Starszy był jednym z wybitniejszych Rzymian I wieku p.n.e. Miał ogromny talent wojskowy, który pozwolił mu prowadzić zwycięskie kampanie w Germanii.

Drusus the Elder

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów