Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Spuriusz Kasjusz Wecellinus

(? - 485 p.n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Spuriusz Kasjusz Wecellinus jest to pierwsza osoba najstarszego okresu Republiki Rzymskiej, której istnienie jest poświadczone źródłowo. Trzykrotnie obejmował urząd konsula: w latach 502, 493 i 486 p.n.e. Według tradycji w czasie sprawowania swojej funkcji dowodził zwycięskim wyprawom przeciwko Sabinom, dzięki czemu zyskał tytuł magister equitum od dyktatora Tytusa Larcjusza.

Konsulat objął ponownie po okresie buntu plebsu na Awentynie. Związał swoje imię z traktatem przymierza podpisanym między Rzymianami a Latynami – Foedus Cassianum. Tekst dokumentu przechowywany był na Forum Romanum jeszcze za czasów Cycerona.

Podczas trzeciego konsulatu zorganizował wyprawę przeciwko Wolskom i Hernici, zmuszając tych ostatnich do podpisania układu rzymsko-latyńskiego.
Walczył o nadanie plebsowi prawa do posiadania ziemi zdobycznej, ale napotkał tu silny opór patrycjatu.

Zginął w 485 roku p.n.e., będąc osądzony za zdradę stanu.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów