Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Marek Manliusz Kapitolinus

(? - 384 p.n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Marek Manliusz Kapitolinus (Marcus Manlius Capitolinus) był rzymskim konsulem w roku 392 p.n.e. i bratem Aulusa Manliusza Kapitolinusa. Był legendarnym bohaterem rzymskim.

W trakcie oblężenia Rzymu w 390 roku p.n.e., Marek Manliusz jedynie z małym oddziałem zgromadzonym w cytadeli (arx) bronił się przed atakami oblegających Kapitol Galów, pod wodzą Brennusa. Reszta Rzymu poddała się już najeźdźcom.

Manliusz jako pierwszy zareagował na gęgot gęsi, które ostrzegły Rzymian przed niespodziewanym atakiem Galów. Manliusz miał podbiec do obwarowań i strącić pierwszych atakujących tarczą. To wydarzenie opisuje Tytus Liwiusz:

[…] bo ich gęganie i trzepot skrzydeł obudziły Marka Manliusza, doskonałego żołnierza, który przed trzema laty był konsulem: chwycił za broń, a jednocześnie budząc innych okrzykiem do broni pobiegł w tym kierunku; inni byli jeszcze ogarnięci przerażeniem, a on uderzył wypukłością tarcz Galla, który już stanął na szczycie, i strącił go w dół. Ten upadając powalił stojących najbliżej niego, innych ogarnęło przerażenie, wypuścili broń, chwycili się rękami skał, których się trzymali, a Manliusz ich pozabijał.

Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia Miasta, V.47

W ramach podziękowania za bohaterską postawę reszta obrońców dała Manliuszowi część swojego pożywienia, co było znakiem wielkiej wdzięczności, w obliczu panującego głodu w mieście. Za bohaterską postawę Manliusz otrzymał przydomek Capitolinus.

Marek Manliusz Kapitolinus strącający Galów z murów

Po odejściu wojsk galijskich od murów Rzymu, plebejusze znaleźli się w ciężkiej sytuacji. Wielu z nich musiało zaciągnąć długi u patrycjuszy i pożyczyć pieniądze na przeżycie. Marek Manliusz Kaptiolinus był jednym ze zwolenników poprawy pozycji plebejuszy i stał na czele tego ruchu. Rzymski historyk – Tytus Liwiusz – stwierdził nawet, że był on pierwszym w historii popularem. Liwiusz przytacza historię, jakoby Maniliusz widząc idącego do więzienia centuriona (z powodu długów), zdecydował się wykupić jego wolność i nawet sprzedać swoją nieruchomość, aby wspomóc innych potrzebujących.

Manliusz aktywnie krytykował Senat za niepomyślną politykę dla plebejuszy oraz defraudacje publicznych pieniędzy. Senatorzy zaczęli postrzegać działania Manliusza jako niebezpieczne dla warstw wyższych. W związku z tym pojawiły się oskarżenia o dążenie do zamachu stanu i przywrócenie monarchii.

Senat zdecydował się w roku 385 p.n.e. skazać Manliusza na śmierć. Wyrok wykonano w 384 roku p.n.e. poprzez zrucenie go ze Skały Tarpejskiej. Jego dom został zrównany z ziemią oraz wprowadzano zakaz zamieszkiwania tego terenu przez jakiegokolwiek patrycjusza. Co więcej, w rodzie Manliuszy nikt nie mógł w przyszłości nosić imienia Marek. Marek Manliusz był uważany za jednego z „męczenników” w walce o poprawę losu uboższych warstw Rzymu.

Manliusz zrzucony ze Skały Tarpejskiej, Domenico Beccafumi
Źródła wykorzystane
  • Marcus Furius Camillus, "Livius.org"
  • Plutarch z Cheronei, Kamillus
  • Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia miasta

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów