Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Woluzjan

(ok. 230 - 253 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Woluzjan
Imiona

Gaius Vibius Afinius Gallus Veldumnianus Volusianus

Panował jako

Gaius Vibius Volusianus Augustus

Czas panowania

251 – 253 n.e.

Urodzony

ok.230 n.e.

Zmarły

253 n.e.

Moneta Woluzjana

Woluzjan urodził się około roku 230 n.e. i był synem cesarza Treboniana Gala, z którym współrządził państwem rzymskim w latach 251-253 n.e. Jego matką była Afinia Gemina Baebiana. Posiadał ponoć siostrę Wibię Gallę.

W czerwcu 251 roku n.e. zmarł cesarz Decjusz, co wyniosło na tron Treboniana Gala. Po objęciu rządów adoptował on Hostyliana, czym zapewnił sobie legitymizację władzy i uznał go współrządcą. Swojego syna Woluzjana z kolei ustanowił cezarem i Princeps Juventutis.

W tym samym roku 251 n.e. nieoczekiwanie z powodu plagi zmarł Hostylian. Jego miejsce na tronie u boku ojca zajął Woluzjan, który uzyskał tytuł augusta. Obu przyszło rządzić w ciężkich czasach dla Imperium. W roku 252 n.e. król Persów Szapur I podjął ofensywę na wschodniej flance imperium rzymskiego i zajął prowincję Syrię i jej stolicę Antiochię.

Kiedy od wschodu granice rzymskie były najeżdżane przez Persów, na północy doszło do konfliktu z Gotami. Namiestnik Górnej Mezji – Marek Emiliusz Emilian – nie zgodził się płacić roczny trybut na rzecz tego plemienia, który bądź co bądź wynegocjował w roku 251 n.e. Trebonian, aby uspokoić granicę nad Dunajem. Goci najechali na Dolną Mezję, jednak finalnie zostali pokonani przez wojska Emiliana.

Wdzięczni żołnierze obwołali swojego wodza cesarzem, a on sam udał się natychmiast do Rzymu. Naprzeciw uzurpatorowi wyszedł Trebonian i Woluzjan na czele wojsk. Cesarz wydał rozkaz, aby do jego armii dołączyły legiony pod komendą Publiusza Licyniusza Waleriana z Germanii (de facto nigdy nie dotarły jako wsparcie).

W roku 253 n.e. armia Treboniana napotkała armię Emiliana pod Interamną. Bojący się przeciwnika i zdecydowanych ruchów Emiliana, żołnierze zabili Treboniana i jego syna Woluzjana.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004
  • Scott Moore R., Trebonianus Gallus (251-253 A.D.) and Gaius Vibius Volusianus (251-253 A.D.), "Roman-emperors.org"
  • Zdjęcie monety: Wildwinds.com
  • Zdjęcie popiersia: Autor: Agota | Na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów