Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Woluzjan

(ok. 230 - 253 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Woluzjan
Imiona

Gaius Vibius Afinius Gallus Veldumnianus Volusianus

Panował jako

Gaius Vibius Volusianus Augustus

Czas panowania

251 – 253 n.e.

Urodzony

ok.230 n.e.

Zmarły

253 n.e.

Moneta Woluzjana

Woluzjan urodził się około roku 230 n.e. i był synem cesarza Treboniana Gala, z którym współrządził państwem rzymskim w latach 251-253 n.e. Jego matką była Afinia Gemina Baebiana. Posiadał ponoć siostrę Wibię Gallę.

W czerwcu 251 roku n.e. zmarł cesarz Decjusz, co wyniosło na tron Treboniana Gala. Po objęciu rządów adoptował on Hostyliana, czym zapewnił sobie legitymizację władzy i uznał go współrządcą. Swojego syna Woluzjana z kolei ustanowił cezarem i Princeps Juventutis.

W tym samym roku 251 n.e. nieoczekiwanie z powodu plagi zmarł Hostylian. Jego miejsce na tronie u boku ojca zajął Woluzjan, który uzyskał tytuł augusta. Obu przyszło rządzić w ciężkich czasach dla Imperium. W roku 252 n.e. król Persów Szapur I podjął ofensywę na wschodniej flance imperium rzymskiego i zajął prowincję Syrię i jej stolicę Antiochię.

Kiedy od wschodu granice rzymskie były najeżdżane przez Persów, na północy doszło do konfliktu z Gotami. Namiestnik Górnej Mezji – Marek Emiliusz Emilian – nie zgodził się płacić roczny trybut na rzecz tego plemienia, który bądź co bądź wynegocjował w roku 251 n.e. Trebonian, aby uspokoić granicę nad Dunajem. Goci najechali na Dolną Mezję, jednak finalnie zostali pokonani przez wojska Emiliana.

Wdzięczni żołnierze obwołali swojego wodza cesarzem, a on sam udał się natychmiast do Rzymu. Naprzeciw uzurpatorowi wyszedł Trebonian i Woluzjan na czele wojsk. Cesarz wydał rozkaz, aby do jego armii dołączyły legiony pod komendą Publiusza Licyniusza Waleriana z Germanii (de facto nigdy nie dotarły jako wsparcie).

W roku 253 n.e. armia Treboniana napotkała armię Emiliana pod Interamną. Bojący się przeciwnika i zdecydowanych ruchów Emiliana, żołnierze zabili Treboniana i jego syna Woluzjana.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004
  • Scott Moore R., Trebonianus Gallus (251-253 A.D.) and Gaius Vibius Volusianus (251-253 A.D.), "Roman-emperors.org"
  • Zdjęcie monety: Wildwinds.com
  • Zdjęcie popiersia: Autor: Agota | Na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów