Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Aemilia Tertia – przykładna żona rzymska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Aemilia Tertia - przykładna żona rzymska
Aemilia Tertia - przykładna żona rzymska

Aemilia Tertia, żona Publiusza Korneliusza Scypiona Afrykańskiego i matka Kornelii – która z kolei była matką braci Grakchów (wielkich reformatorów) – była kobietą niezwykle tolerancyjną i umiarkowaną w zachowaniu, a przede wszystkim zachowywała się wzorowo w ujęciu rzymskim. 

Mimo że zdawała sobie sprawę z tego, że jej mąż jest zainteresowany jedną z ich niewolnic, Tertia udawała że nie wie nic o romansie i nie oskarżyła Scypiona, który w oczach Rzymian uważany był za wielkiego zdobywcę.

Nawet po jego śmierci Tertia nie zdecydowała się na zemstę na niewolnicy. Co ciekawe wyzwoliła ją i dała jej za męża jednego ze swoich wyzwoleńców.

Źródła wykorzystane
  • Valerius Maximus, Factorum et dictorum memorabilium libri

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów