Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Brutalne igrzyska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zwierzęta na rzymskim fresku
Zwierzęta na rzymskim fresku

Pomimo tego, że Rzymianie z biegiem lat urządzali krwawe igrzyska na coraz większa skalę, niektórzy cesarze próbowali ukrócić rozgrywające się na arenie bestialstwo. Już na początku swego panowania Oktawian August usiłując zmienić obyczaje rzymian po rozrzutności Juliusza Cezara i wcześniej Gnejusza Pompejusza próbował przywrócić igrzyska greckie, gdzie większą wagę przywiązywano do zawodów sportowych. Igrzyska zwane Actiaca po raz pierwszy odbyły się w 28 roku p.n.e. i  miały się odbywać co 4 lata, na część zwycięstwa pod Akcjum.

Były jednak ośmieszane przez poetów (Marcjalisa czy Juwenalisa). Hadrian z kolei zakazał wcielanie do szeregów gladiatorów niewolników, którzy nie wyrazili na to zgody. Aureliusz ograniczył ponadto środki na munera – walki na śmierć, które rozgrywały się poza granicami Rzymu. Tzw munus był jednak trudny do wykorzenienia. Cesarze Tytus, Trajan czy Marek Aureliusz nakazali przedłużać w programie część zwana  lusio, czyli pozorowana walkę na śmierć i życie. Trudno jednak traktować to, jako wyraz łaskawości, albo przejaw humanitaryzmu. Z okazji otwarcia Koloseum w 80 roku za Tytusa miało zginąć z kolei 5000 zwierząt, natomiast za Trajana w ciągu 2 dni 2246 zwierząt.

Źródła wykorzystane
  • J. Carcopino, Widowiska, str. 235

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów