Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bunt niewolniczy pod wodzą Tytusa Wettiusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Niewolnicy na rzymskiej mozaice
Niewolnicy na rzymskiej mozaice

Bunty niewolnicze w antycznym Rzymie nie były czymś rzadkim. Jednak z pewnością ciekawszym wydarzeniem jest powstanie niewolników w Kampanii z roku 104 p.n.e., które wzniecił rzymski obywatel i ekwita – niejaki Tytus Wettiusz.

Tytus Wettiusz był młodzieńcem, który zakochał się w niewolnicy która należała do sąsiada posiadłości jego ojca. Wettiusz postanowił ją odkupić, jednak cena jaką zaproponował sąsiad była naprawdę duża – siedem talentów attyckich, czyli około 184 kg srebra. Termin spłaty został ustalony, jednak Rzymianin nie miał oczywiście odpowiedniej kwoty. Ojciec także nie pomógłby mu w spłacie zadłużenia.

Wettiusz podjął nieoczekiwaną decyzję i za swoje pieniądze zakupił 500 kompletów uzbrojenia, które wręczył swoim niewolnikom, ogłosił się królem, a potem zabił posłańców sąsiada, którzy przybyli po należność. Jak się okazało, jego działania nie ograniczyły się jedynie do jego posiadłości. Na czele swoich „żołnierzy” zaczął napadać na pobliskie gospodarstwa i przyjmować innych niewolników do swojej armii. Łącznie zebrał armię 3500 wojowników.

Rzym w końcu dostrzegł zagrożenie ze strony niekontrolowanej zbieraniny niewolników i ich samozwańczego władcy. Do zdławienia buntu wysłano pretora Lucjusza Licyniusza Lukullusa, który na czele swojej armii obległ ufortyfikowania Wettiusza na wzgórzu. Jak się okazuje obrona niewolników była skuteczna, jednak finalnie jeden z współpracowników Wettiusza – niejaki Apoloniusz – zdradził go i z obawy o życie podjął współpracę z Rzymianami. Wettiusz dowiedziawszy się o tym popełnił samobójstwo, a obóz został zdobyty.

Źródła wykorzystane
  • Diodor Sycylijski, Bibliotheca historica, 36

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów