Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gajusz Juliusz Zoilos

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Relief ukazujący Gajusza Juliusza Zoilosa
Relief ukazujący Gajusza Juliusza Zoilosa

Gajusz Juliusz Zoilos urodził się w pierwszej połowie I w.p.n.e w rzymskim mieście Afrodyzja (dzisiejsza południowa Turcja). Wykopaliska prowadzone tam przez ostatnich pięćdziesiąt lat pozwoliły odkryć jego okazały grobowiec. Z początku archeolodzy myśleli, że mają do czynienia z osobą pochodzącą z arystokratycznego rodu, aż do momentu, gdy odkryto inskrypcję określającą go jako „Gajusz Juliusz Zoilos, wyzwoleniec boskiego Juliusza Cezara”.

Przyszedł na świat jako człowiek wolny lecz z biegiem czasu został porwany przez  piratów lub handlarzy ludzi albo skończył jako jeniec wojenny podczas jednego z ówczesnych konfliktów. W konsekwencji znalazł się w Rzymie i stał się niewolnikiem samego Gajusza Juliusza Cezara. Ten z kolei podarował mu wolność, a także rzymskie obywatelstwo oraz rzymskie nazwisko Gajusz Juliusz Zoilos.

W późniejszym czasie wyzwoleniec Zoilos współpracował z cesarzem Oktawianem Augustem, który musiał znać go całkiem dobrze i mieć doń sympatię (w liście Augusta, napisanym w 39 lub 38 rok p.n.e i umieszczonym przez mieszkańców Afrodyzji na kamiennej tablicy w centrum miasta, widnieją słowa: „Wiecie, jak lubię mojego Zoilosa”).

Po powrocie do rodzinnej Afrodyzji Zoilos był już bajecznie bogaty, zapewne dzięki łupom z kampanii Cezara, których garstka trafiała nawet do niewolników czy wyzwoleńców. Rozpoczął budować swoją pozycję. Dzięki swoim bogactwom sfinansował rozmaite prace budowlane w mieście, m.in. nową scenę w teatrze czy generalny remont głównej świątyni. Jego imię stało się synonimem patrona i dobroczyńcy.

Po jego śmierci współmieszkańcy Afrodyzji wystawili mu wspaniały grobowiec. Należy także wspomnieć o odkrytym w Rzymie epitafium syna Zoilosa, które jeśli należy do potomka Zoilosa (niewykluczone jest, że to tylko zbieżność imion) to znaczy, że część jego rodziny nie powróciła do Afrodyzji wraz ze swoim ojcem. Bowiem owy „Tyberiusz Juliusz Pappus, syn Zoilosa” upamiętniony został jako przełożony cesarskich bibliotek z połowy I wieku, za panowania Tyberiusza, Kaliguli i Klaudiusza.

Autor: Piotr Pietrych
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów