Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Głupoty Kaliguli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Malcolm McDowell jako Kaligula (film "Kaligula" z 1979 roku)
Malcolm McDowell jako Kaligula (film Kaligula z 1979 roku)

Kaligula, znany ze swojego szaleństwa i nierozsądnych rządów, był trzecim cesarzem Rzymu. O jego wybrykach i niewiarygodnych pomysłach wiemy za sprawą przekazów historyków, dla których jawił się on tyranem i przeciwnikiem senatu. 

Jak przekazują historycy rzymscy w listopadzie 37 roku n.e. przeszedł on ciężką chorobę, która zmieniła go jako człowieka. Młody, spokojny i dobrze się zapowiadający cesarz zmienił się w szaleńca, który bez żadnych skrupułów kazał zabijać ludzi za każdą blahostkę oraz wydawał bezsensowne rozkazy.

Jedną z jego decyzji był na przykład zakaz mówienia o kozach w jego towarzystwie. Wszelkie nie przestrzeganie tego obostrzenia wiązało się z karą śmierci. Jak się okazuje Kaligula była często obiektem żartów, ze względu na swój wygląd: był wysoki i blady; co więcej łysiał, a jego ciało pokrywało obfite owłosienie.

Kolejnym jego pomysłem było uznanie się za żyjące bóstwo. W tym celu kazał wybudować most pomiędzy swoim pałacem a Świątynią Jowisza, tak aby „bogowie” mogli łatwo się odwiedzać. Co więcej, w dokumentacji publicznej Kaligula jawił się jako Jowisz, a po mieście chodził przebrany za Herkulesa, Merkurego, Apollo czy Wenus. Ponadto wielu posągów bóstw rzymskich straciło głowy, a w ich miejsce wstawiono wizerunek Kaliguli.

Innym pomysłem Kaliguli było wypowiedzenie wojny Posejdonowi. Rozkazał on swoim żołnierzom udać się na plażę i dźgać morze oraz fale mieczami i rzucać w nie włóczniami. Następnie legioniści na rozkaz władcy zaczęli zbierać muszle, które były łupami wojennymi, i które miały zostać przetransportowane na Kapitol.

Ostatecznie, szaleństwo Kaliguli zakończyło się w wyniku spisku Kasjusza Cherei – wysokiego rangą oficera.  Cesarz na każdym kroku naśmiewał się z jego wysokiego, kobiecego głosu, który wyraźnie nie pasował do jego potężnej, atletycznej postury. Szydzenie przypłacił życiem.

Źródła wykorzystane
  • The Madness of Caligula, "Ancient-Origins", 29 września 2014

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów