Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hoplici w armii rzymskiej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hoplita w pancerzu muskulatorowym
Hoplita w pancerzu muskulatorowym. | Zdjęcie: Bronti

Kiedy słyszymy o rzymskich żołnierzach, widzimy przed sobą świetnie wyposażonego legionistę z okresu wojen żydowskich, walczącego w formacji testudo. Nie zdajemy sobie sprawy, że jednym z pierwszych typów wojownika w armii rzymskiej był ciężkozbrojny hoplita, który wyglądał zupełnie inaczej niż legionista.

Szczytową popularność hoplici w Italii osiągnęli w VI wieku p.n.e. poprzez  reformy serwiańskie, które nakazywały wzorowanie się wojska na wyposażeniu greckim (hoplickim). Szykiem wojskowym stosowanym przez hoplitów była falanga, w Rzymie  stosowana do czasu reform kamiliańskich, które całkowicie odrzuciły styl grecki, czyli do około IV wieku p.n.e.

Autor: Paweł Szymański

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów