Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hoplici w armii rzymskiej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hoplita w pancerzu muskulatorowym
Hoplita w pancerzu muskulatorowym. | Zdjęcie: Bronti

Kiedy słyszymy o rzymskich żołnierzach, widzimy przed sobą świetnie wyposażonego legionistę z okresu wojen żydowskich, walczącego w formacji testudo. Nie zdajemy sobie sprawy, że jednym z pierwszych typów wojownika w armii rzymskiej był ciężkozbrojny hoplita, który wyglądał zupełnie inaczej niż legionista.

Szczytową popularność hoplici w Italii osiągnęli w VI wieku p.n.e. poprzez  reformy serwiańskie, które nakazywały wzorowanie się wojska na wyposażeniu greckim (hoplickim). Szykiem wojskowym stosowanym przez hoplitów była falanga, w Rzymie  stosowana do czasu reform kamiliańskich, które całkowicie odrzuciły styl grecki, czyli do około IV wieku p.n.e.

Autor: Paweł Szymański

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów