Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Katon i aneksja Cypru

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie Katona Młodszego z Volubilis (Maroko)
Popiersie Katona Młodszego z Volubilis (Maroko)

Wypędziwszy Cycerona z Rzymu Klodiusz musiał jeszcze uniemożliwić mu powrót. Obecność Katona Młodszego – sojusznika Cycerona bardzo utrudniała realizację tych planów. Aby pozbyć się go z  Rzymu Klodiusz zaproponował mu zdobycie Cypru dla Rzymu.

Według Plutarcha Katon zorientowawszy się w prawdziwych zamiarach Klodiusza odmówił. W odpowiedzi Klodiusz przeforsował ustawę która oficjalnie wcielała Cypr do Republiki Rzymskiej i nakazywała Katonowi zajęcie go. Ten po powrocie do Rzymu z tej wyprawy odrzucił wszystkie oferowane mu nagrody i awanse uznając je za „niegodne”.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Katon Młodszy
  • Robert Harris, Dyktator

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów