Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kim był Jugurta?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Jugurta w łańcuchach przed Sullą
Jugurta w łańcuchach przed Sullą

Jugurta, wnuk Masynissy (sojusznik Rzymu z II wojny punickiej) był królem Numidii od 118 roku p.n.e. Jego ambicja pozwoliła mu pokonać dwóch rywali o tron państwa, podzielonego przez Micipsę. Dążąc do zjednoczenia państwa Jugurta popadł jednak w zatarg z Rzymem, co doprowadziło do tzw. wojny jugurtyńskiej, która toczyła się w latach 111-105 p.n.e. 

Początkowo Jugurta odnosił sukcesy, głównie dzięki licznym przekupstwom wśród rzymskich polityków i wodzów. Dopiero szereg zwycięstw Kwintusa Cecyliusza Metellusa oraz finalne zwycięstwo Gajusza Mariusza w bitwie pod Cyrtą doprowadziły do triumfu Rzymian.

W roku 104 p.n.e. Mariusz odbył uroczysty triumf, podczas którego przeprowadzono w kajdanach przed wielotysięcznym tłumem Rzymian pojmanego Jugurtę. Jugurta, do końca nie zdający sobie sprawy z planów wobec niego, miał stwierdzić po wejściu do celi: Na Herkulesa, ta rzymska łaźnia jest zimna!. Po zakończeniu uroczystości został on zamordowany w więzieniu.

Źródła wykorzystane
  • Maciej Maciejowski, Wojna jugurtyńska 111-105 p.n.e., Zabrze 2008

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów