Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kim był Jugurta?

Jugurta w łańcuchach przed Sullą
Jugurta w łańcuchach przed Sullą

Jugurta, wnuk Masynissy (sojusznik Rzymu z II wojny punickiej) był królem Numidii od 118 roku p.n.e. Jego ambicja pozwoliła mu pokonać dwóch rywali o tron państwa, podzielonego przez Micipsę. Dążąc do zjednoczenia państwa Jugurta popadł jednak w zatarg z Rzymem, co doprowadziło do tzw. wojny jugurtyńskiej, która toczyła się w latach 111-105 p.n.e. 

Początkowo Jugurta odnosił sukcesy, głównie dzięki licznym przekupstwom wśród rzymskich polityków i wodzów. Dopiero szereg zwycięstw Kwintusa Cecyliusza Metellusa oraz finalne zwycięstwo Gajusza Mariusza w bitwie pod Cyrtą doprowadziły do triumfu Rzymian.

W roku 104 p.n.e. Mariusz odbył uroczysty triumf, podczas którego przeprowadzono w kajdanach przed wielotysięcznym tłumem Rzymian pojmanego Jugurtę. Jugurta, do końca nie zdający sobie sprawy z planów wobec niego, miał stwierdzić po wejściu do celi: Na Herkulesa, ta rzymska łaźnia jest zimna!. Po zakończeniu uroczystości został on zamordowany w więzieniu.

Źródła wykorzystane
  • Maciej Maciejowski, Wojna jugurtyńska 111-105 p.n.e., Zabrze 2008

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów