Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Marcellus – siostrzeniec Augusta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Marcellus
Marcellus | Zdjęcie: Kleomeles | CC BY 2.5

Marek Klaudiusz Marcellus (Marcus Claudius Marcellus) był siostrzeńcem cesarza Oktawiana Augusta. Urodził się roku 42 p.n.e. i był synem Gajusza Klaudiusza Marcellusa i Oktawii Młodszej, starszej siostry Oktawiana. Będąc jednym z najbliższych krewnych Oktawiana stał się przedmiotem politycznych zabiegów.

Od 30 p.n.e. roku August rozpoczął wprowadzać Marcellusa w działalność publiczną, dając do zrozumienia, że widzi w nim swojego dziedzica. Wcześniej w wieku trzech lat Marcellus został zaręczony z Pompeją, córką Sekstusa Pompejusza, gdy triumwirowie Oktawian i Marek Antoniusz zawarli z nim pokój w Puteoli. Gdy Pompejusz został trzy lata później pokonany, Pompeja wraz z ojcem uciekła do Azji i małżeństwo nie doszło do skutku.

W 29 p.n.e. Marcellus uczestniczył w potrójnym tryumfie Oktawiana, na podobieństwo udziału Oktawiana w tryumfie Cezara w 46 p.n.e. W 25 p.n.e. poślubił wówczas 14-letnią Julię, jedyną córkę cesarza Augusta. Aktywne promowanie siostrzeńca było dowodem na to, że Oktawian widział w nim swojego następcę (cesarz nie miał męskiego potomka). Starannie kierował jego karierą polityczną. Młodzieniec został trybunem wojskowym, edylem, pontyfikiem, co miało mu pomóc zaadoptować się do objęcia w przyszłości sterów Imperium.

Nieoczekiwanie jednak Marcellus zachorował i zmarł w Bajach w 23 roku p.n.e. Jak to często bywa w tak nieoczkowanych sytuacjach pojawiły się głosy o zamachu. Krążyły plotki, jakoby to Liwia zleciła otrucie Marcellusa. Tę wersję wydarzeń podtrzymywała matka chłopaka – Oktawia. Najprawdopodobniej jednak powód zgonu był naturalny. Marcellus zachorował na infekcję górnych dróg oddechowych, którą nieumiejętnie starano się wyleczyć. Zastosowano modną w tamtych czasach hydroterapię (zimne kąpiele), co tylko przyspieszyło rozwój choroby i doprowadziło do zgonu. Oktawian August mimo tragedii rodzinnej zachował trzeźwy umysł i podjął dalsze poszukiwania następcy.

Marcellus był pierwszą osobą pochowaną w nowo zbudowanym Mauzoleum Augusta. Dla uczczenia jego pamięci Oktawia założyła bibliotekę, zaś August nazwał teatr imieniem Marcellusa.

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie, Warszawa 1998

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów