Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niejaki Calvisius Sabinus

Rzymska kopia hellenistycznej rzeźby z II wieku p.n.e. ukazująca Homera
Rzymska kopia hellenistycznej rzeźby z II wieku p.n.e. ukazująca Homera.

Seneka Młodszy, filozof i pisarz rzymski z I wieku n.e., wspomina w swoich listach Calvisiusa Sabinusa – bogatego i szanowanego Rzymianina, który miał tak bardzo słabą pamięć, że nie potrafił zapamiętać nawet imion homeryckich bohaterów. 

Calvisius chciał jednak uchodzić na bankietach za osobę wykształconą i oczytaną w związku, z czym kazał swoim niewolnikom nauczyć się na pamięć całych utworów greckich.

Każdy z nich był specjalistą z innego dzieła. Razem Rzymianin dysponował 11 niewolnikami, którzy potrafili mu w czasie szykownej kolacji „rzucić” ciekawym cytatem z utworu Homera, Hezjoda lub innych.

Źródła wykorzystane
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów