Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niezapomniane wyczyny Antoniusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Marek Antoniusz
Marek Antoniusz

Można wspomnieć niektóre z lepszych i niezapomnianych wyczynów Marka Antoniusza. Rozpocząwszy służbę pod opieka Aulusa Gabiniusza w wieku 26 lat, w 57 roku p.n.e. stłumił powstanie Judejczyków pod wodza Arystobulosa, przeszedł z Jerozolimy do Peluzjum, czego nikt się nie spodziewał, pokonał swego dawnego przyjaciela Archaelosa, a następnie umożliwił osadzenie na tronie Ptolemeusza Auleta.

Dziesięć lat później w 47 roku miał przyjemność powozić się rydwanem zaprzężonym w lwy, na co jeszcze  100 lat później narzekał Pliniusz Starszy: „Pierwszym, który udomowił lwy w Rzymie i kazał im ciągnąć dwukółkę, był M. Antoniusz. A było to w czasie wojny domowej, po bitwie stoczonej na łąkach Farsaliów, jasne ostrzeżenie i nieszczęsna zapowiedź przyszłych zdarzeń. W tych dniach mianowicie, dla mężów wielkiego ducha i wielkiej wiary było jasne, że jest to wyraźny zwiastun podporządkowania i zniwolenia. Cóż mam rzec, Antoniusz woził się z kurtyzaną Cytheris, zwykłą aktorką sceniczną. Ten widok potworny przeszedł wszelkie bezeceństwa widziane w owych czasach”. Dwa lata wcześniej, tuż po przekroczeniu Rubikonu, gdy Pompejańczycy uciekli, miał wozić 7 lektyk przyjaciół, aktorów i matkę (!), nad czym Cycero lamentował w Filipikach.

Rok przed śmiercią Cezara Antoniusz wrócił znienacka do Rzymu z Hiszpanii. W przebraniu sługi, dodaje Plutarch, wręczył list swej żonie Fulwii, która z przerażenia zalała się łzami. Dopiero potem odkrył twarz.  Za następne 5 lat, gdy Antoniusz był już triumwirem i zwyciężył pod Filippi, w Efezie delegacja grecka, aby mu się przypodobać, zaproponowała mu ożenek z…boginią Ateną. Antoniusz się zgodził, pod warunkiem, że Grecy zapłacą posag godny bogini.

Źródła wykorzystane
  • Cyceron, Filipiki, II
  • Plutarch, Żywoty słynnych mężów. Antoniusz
  • Gaius Plinius Secundus, Historia Naturalis, VIII

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów