Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niezwykle surowy Galba

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Galba
Galba

Galba (3 p.n.e. – 69 n.e.) zasłynął jako jeden z „czterech cesarzy roku 69 n.e.”, który objął władzę w Rzymie po śmierci Nerona. Przez pierwszą połowę rządów Nerona żył na emeryturze do roku 61 n.e. Później władca Rzymu zlecił mu kierowanie prowincją Hispania Tarraconensis, gdzie „sprawował rządy prowincji w sposób zmienny i kapryśny”, jak przekazał nam Swetoniusz. Co jednak warte podkreślenia był nad wyraz surowy w swoich rządach.

Swetoniusz podaje np., że pewien bankier, który nieuczciwie wymieniał pieniądze został ukarany obcięciem rąk i przybiciem ich do stołu bankiera.

Innym razem z kolei Galba kazał ukrzyżować pewnego opiekuna za to, że ten otruł swego podopiecznego, który miał objąć duży spadek. Kiedy człowiek ten prosił o pewne względy w wymiarze kary, powołując się na rzymskie obywatelstwo, wspaniałomyślny Galba kazał ustawić dla niego inny krzyż – wyższy i pomalowany na biało.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Galba, 9

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów