Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pierwszy burger był rzymski?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pierwszy burger był rzymski?
Pierwszy burger był rzymski?

Antyczni Rzymianie są doceniani przez współczesnych Brytyjczyków za przyniesienie na Wyspy kilku innowacji: dróg, chodników, łaźni czy hydrauliki. Jak się okazuje zawdzięczać mogą jeszcze jedno – burgera wołowego.

Przepis na burgera pochodzi z rzymskiej książki kucharskiej – O sztuce kulinarnej ksiąg dziesięć (De re coquinaria libri decem). Jako jej autor podawany jest Apicjusz, ale dzieło to jest kompilacją kilku źródeł dokonaną w IV–V wieku n.e. Potrawa nosi nazwę „Isicia Omentata” i składa się z mielonego mięsa, pieprzu, wina, orzeszków pinii i specjalnego sosu ze sfermentowanych ryb (garum). Wszystkie składniki powinny być ze sobą wymieszane i ulepione w kształt pasztecika.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów