Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„O sztuce kulinarnej” Apicjusza – dzieło antycznego mistrza sztuki kulinarnej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Piękna rzymska mozaika ukazująca jedzenie na uczcie
Piękna rzymska mozaika ukazująca jedzenie na uczcie

Starożytność kojarzy się przede wszystkim z wielkimi filozofami, wojownikami i architekturą, ale jednym z najciekawszych aspektów antycznego życia jest sztuka kulinarna. Wśród zachowanych dzieł starożytnego Rzymu szczególne miejsce zajmuje „O sztuce kulinarnej” (De re coquinaria) autorstwa Apicjusza, uważanego za jednego z pierwszych gastronomów w historii.

Apicjusz – kim był?

Apicjusz, o którym mowa, to postać dość tajemnicza. Prawdopodobnie żył w I wieku n.e., prawdopodobnie w czasach panowania cesarza Tyberiusza (14-37 n.e.). Skąd wiemy, że autorem dzieła jest osoba o imieniu Apicjusz? Teoria ta pojawiła się za sprawą faktu, że dwa zachowane manuskrypty dzieła poprzedzone są zapisem „API CAE”. Naukowcy Apicjusza utożsamiają z nieznanym Caeliuszem Apicjuszem lub Markiem Gawiuszem Apicjuszem, który był rzymskim znawcą dobrego smaku w I wieku n.e.

Jeżeli przyjmiemy autorstwo dzieła Markowi Gawiuszowi Apicjuszowi to warto napisać kilka słów o tej postaci. Słynął on z hedonistycznego podejścia do życia i wyrafinowanego smaku. Wśród Rzymian cieszył się sławą miłośnika luksusowej kuchni, a jego imię stało się synonimem kulinarnych ekscesów i ekstrawagancji.

Mimo że trudno jednoznacznie przypisać autorstwo całego dzieła, to z pewnością „De re coquinaria” to pierwsza znana książka kucharska.

„De re coquinaria” – co znajdziemy w dziele?

„De re coquinaria” to zbiór przepisów, które rzucają światło na rzymską kuchnię i codzienne życie arystokracji tamtych czasów. Składa się z dziesięciu ksiąg, które obejmują różnorodne tematy kulinarne – od przepisów na sosy, pieczywo, mięso, ryby, aż po dania z egzotycznych składników, takich jak flamingi czy dzikie zwierzęta. Znajdziemy tam także porady dotyczące konserwowania jedzenia, przyprawiania potraw oraz sugestie dotyczące serwowania posiłków.

Warto zwrócić uwagę na różnorodność składników – wiele z nich było bardzo kosztownych, np. pieprz, egzotyczne owoce, miód czy drogie wina. Rzymska kuchnia była pełna intensywnych smaków, a sama sztuka kulinarna uchodziła za prawdziwą sztukę, której celem było nie tylko zaspokojenie głodu, ale także wywołanie przyjemności.

Wyrafinowanie i luksus na talerzu

Dzieło Apicjusza odzwierciedla wyjątkowe upodobanie Rzymian do wystawnych uczt i wyrafinowanych smaków. Kuchnia ta była pełna różnorodnych technik gotowania, jak pieczenie, duszenie czy grillowanie, a także nieznanych dzisiaj połączeń smakowych, jak np. mięso przyprawiane miodem i pieprzem czy owoce podawane z winem.

Wielu historyków podkreśla, że „De re coquinaria” pokazuje także, jak kuchnia rzymska była otwarta na wpływy innych kultur, zwłaszcza greckiej i wschodniej. To właśnie z tych regionów importowano przyprawy, oliwy, wina i inne luksusowe produkty, które sprawiały, że kuchnia Apicjusza była tak zróżnicowana.

Wpływ na współczesną kuchnię

Chociaż niektóre z przepisów Apicjusza mogą dzisiaj wydawać się egzotyczne lub wręcz dziwaczne, to wiele z nich miało duży wpływ na rozwój europejskiej sztuki kulinarnej. Apicjusz stawiał na wyrafinowane kompozycje smaków i techniki, które przetrwały wieki, przekształcając się w to, co dziś nazywamy haute cuisine.

„O sztuce kulinarnej” pozostaje jednym z najważniejszych źródeł wiedzy o kuchni starożytnego Rzymu, a jego przepisy wciąż inspirują kucharzy na całym świecie, szukających nowych pomysłów i sposobów na połączenie nowoczesnych technik z tradycją.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów