Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ryba u stóp Oktawiana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ryba na rzymskiej mozaice
Ryba na rzymskiej mozaice

Pliniusz Starszy przekazuje nam w swoim dziele „Historia naturalna” ciekawą historię, która miała być zwiastunem zwycięstwa Oktawiana w wojnie z Sekstusem Pompejuszem, synem wielkiego wodza Pompejusza Wielkiego.

Po śmierci Juliusza Cezara w 44 roku p.n.e. Sekstus Pompejusz, dotychczas ukrywający się w północnej Hiszpanii, zdołał wraz z wiernymi mu żołnierzami opanować Sycylię, która stała się jego „twierdzą” w czasie destabilizacji politycznej Rzymu. Przez kolejne lata żaden z triumwirów nie był w stanie pokonać syna Pompejusza Wielkiego, który dysponował potężną flotą morską i regularnie blokował dostawy zboża do stolicy. Oktawian sprawujący realną władzę w Rzymie w latach 30. I wieku p.n.e. miał duże problemy z Sekstusem Pompejuszem, którego nie mógł pokonać.

Jak podaje Pliniusz, pewnego razu spacerując po plaży pod nogi Oktawiana wyskoczyła ryba. Wydarzenie to odebrano, jako przyszły upadek Pompejusza, który padnie przed Oktawianem. Nadmienić należy, że Sekstus Pompejusz dumny ze swojej flotylli, uważał się za wcielenie syna Neptuna, stąd też takie tłumaczenie historii. Jak się okazało, rozbudowa floty przez Marka Agryppę, wiernego towarzysza Oktawiana i wybitnego wodza, pozwoliła w roku 36 p.n.e. pokonać Pompejusza w Zatoce Naulochus. Rok później został on pochwycony i zginął z rąk ludzi Marka Antoniusza.

Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, IX.16.55

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów