Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymianin żołnierz-rolnik

Seneka Młodszy
Seneka Młodszy | Zdjęcie: Calidius | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Jak stwierdził niegdyś Seneka Młodszy: „Rzymianin gdziekolwiek podbija, tam się osiedla”. Podboje Republiki Rzymskiej wynikały, w zdecydowanej mierze, głównie z potrzeby zdobywania ziemi i zwiększania plonów.

Klasyczny obywatel Republiki Rzymskiej był żołnierzem-rolnikiem, który po zakończonej służbie wojskowej zajmował się swoją ziemią. Chcąc podporządkować sobie podbite ziemie Rzymianie nie poprzestawali na tworzeniu kolonii, jak Grecy, ale osiedlali się na podbitych terenach. Oceniono, że jedynie sto lat potrzeba było, aby zdobyta prowincja stała się w pełni zromanizowana, a lokalni mieszkańcy byli lojalni wobec władzy centralnej Rzymu1.

Przypisy
  1. William S. Davis, Influence of Wealth in Imperial Rome, 1910
Źródła wykorzystane
  • Gibbon Edward, Zmierzch i upadek Cesarstwa Rzymskiego

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów