Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ślimaki tuczone mlekiem – rzymski przysmak

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ślimaki tuczone mlekiem - rzymski przysmak
Ślimaki tuczone mlekiem - rzymski przysmak

Jednym z ulubionych przysmaków antycznych Rzymian były ślimaki tuczone mlekiem. Warron czy Pliniusz Starszy wspominają, że bogaci Rzymianie delektowali się ślimakami z własnych gospodarstw.

Wydaje się, że pierwszą osobą która zaczęła tworzyć hodowlę ślimaków był Quintus Fulvius Lippinus w roku 49 p.n.e. Rzymianin zaczął sprowadzać do swojego gospodarstwa ślimaki z różnych zakątków świata. Aby zaspokoić pragnienia najbardziej wymagających klientów, uruchomił nawet specjalne jednostki morskie, które przewoziły świeże ślimaki z Sardynii, Sycylii, Capri, hiszpańskiego i północno-afrykańskiego wybrzeża.

Antyczny przepis na ślimaki tuczone mlekiem

Potrzebne będą:

  • 6 jadalnych ślimaków na osobę
  • 2 litry mleka, aby utuczyć ślimaki
  • sól
  • 1 mała łyżeczka garum (liquamen – sosu rybnego) – zamiast tego można użyć tajskiego sosu rybnego
  • 1 duża łyżka octu winnego

Zgodnie z antycznym przepisem ślimaki należy położyć na dzień na płaskim talerzu, wypełnionym mlekiem z solą. Ślimaki lubią mleko, wiec je wypijają, a sól powoduje, że biedne stworzenia są coraz bardziej spragnione. Następnie należy umieścić zwierzątka na kilka dni w misce mleka. W międzyczasie należy usuwać wszelkie nieczystości ślimaków, które z dnia na dzień robią się tak tłuste, że nie mieszczą się już w muszlach. Wówczas utuczone ślimaki należy podsmażyć na oleju, pokropić octem winnym i podać z garum (tajskim sosem rybnym).

Źródła wykorzystane
  • Apicjusz, O sztuce kulinarnej
  • Giuseppe del Buono, The roman snail... and a secret recipe of Gourmet Italiano, "Wall Street International", 24 lutego 2015

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów