Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Triumfalne parady rzymskich legionów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Triumfalne legiony
Triumfalne legiony

Triumfalne parady rzymskich legionów zawsze odgrywały ważna rolę w historii Rzymu. Jeden z takich przemarszów oglądał na własne oczy i opisał później czternastoletni wówczas Tacyt. Daje nam to kapitalny wgląd w to, jak taki przemarsz triumfalny wyglądał.

Tacyt opisał ten spektakularny pokaz potęgi Rzymu, jaki miał miejsce za czasów Witeliusza, późniejszego Cesarza, który w połowie lipca 69 roku n.e. po walnej bitwie z cesarzem Othonem (w kwietniu) nad Padem i jego samobójczej śmierci pod Bedriacum stanął u wrót Rzymu. Witeliusz wjechał ubrany w togę senatorską, a za nim zaś podążały poczty sztandarowe z orłami czterech legionów, które towarzyszyły cesarzowi. Były to: legion XXI Rapax z Vindonissy (obecne Windisch), legion I Italica z Lugdunum (obecny Lyon), legion V Alaudae z Vetera nad Renem z dzisiejszej Westfalii i legion XXII Primigenia z Maguntiacum (obecna Moguncja).

Przed orłami stanęli prefekci obozów, trybuni i centurionowie rangi wyższej, wszyscy w śnieżnobiałych płaszczach. Po obu stronach tego zastępu szły poczty z godłami – lecz bez orłów – tych czterech legionów, które należały do armii Renu, ale pozostały w obozach. Kolejno niesiono godła alae jazdy, a za nimi szły zwarte kolumny legionistów. Przy każdej centurii kroczyli oficerowie, tak jak żołnierze w pełnym rynsztunku. Mieli błyszczące paradne pancerze oraz strojne hełmy jak i wszelkie odznaczenia za odwagę w postaci medali (phalarae) i ozdobne łańcuchy. Pochód zamykały kohorty pomocnicze złożone z różnych ludów pogranicznych i rozmaicie też uzbrojonych.

Źródła wykorzystane
  • Aleksander Krawczuk, Poczet Cesarzy Rzymskich, Warszawa 1986

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów