Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Triumfalne parady rzymskich legionów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Triumfalne legiony
Triumfalne legiony

Triumfalne parady rzymskich legionów zawsze odgrywały ważna rolę w historii Rzymu. Jeden z takich przemarszów oglądał na własne oczy i opisał później czternastoletni wówczas Tacyt. Daje nam to kapitalny wgląd w to, jak taki przemarsz triumfalny wyglądał.

Tacyt opisał ten spektakularny pokaz potęgi Rzymu, jaki miał miejsce za czasów Witeliusza, późniejszego Cesarza, który w połowie lipca 69 roku n.e. po walnej bitwie z cesarzem Othonem (w kwietniu) nad Padem i jego samobójczej śmierci pod Bedriacum stanął u wrót Rzymu. Witeliusz wjechał ubrany w togę senatorską, a za nim zaś podążały poczty sztandarowe z orłami czterech legionów, które towarzyszyły cesarzowi. Były to: legion XXI Rapax z Vindonissy (obecne Windisch), legion I Italica z Lugdunum (obecny Lyon), legion V Alaudae z Vetera nad Renem z dzisiejszej Westfalii i legion XXII Primigenia z Maguntiacum (obecna Moguncja).

Przed orłami stanęli prefekci obozów, trybuni i centurionowie rangi wyższej, wszyscy w śnieżnobiałych płaszczach. Po obu stronach tego zastępu szły poczty z godłami – lecz bez orłów – tych czterech legionów, które należały do armii Renu, ale pozostały w obozach. Kolejno niesiono godła alae jazdy, a za nimi szły zwarte kolumny legionistów. Przy każdej centurii kroczyli oficerowie, tak jak żołnierze w pełnym rynsztunku. Mieli błyszczące paradne pancerze oraz strojne hełmy jak i wszelkie odznaczenia za odwagę w postaci medali (phalarae) i ozdobne łańcuchy. Pochód zamykały kohorty pomocnicze złożone z różnych ludów pogranicznych i rozmaicie też uzbrojonych.

Źródła wykorzystane
  • Aleksander Krawczuk, Poczet Cesarzy Rzymskich, Warszawa 1986

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów