Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wielka reforma wojskowa, która nigdy nie miała miejsca

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Muły Mariusza
Muły Mariusza

Podaje się, że 107–102 p.n.e. miała miejsce przełomowa reforma wojskowa w armii republiki rzymskiej przeprowadzona przez Gajusza Mariusza, a jej najważniejszymi zarządzeniami miało być przekształcenie wojska z obywatelskiego w zawodowe, a uzbrojenie legionistów miało być ujednolicone. Niestety, takowa reforma nigdy nie miała miejsca…

Skąd wiemy o takowej reformie? O przeprowadzeniu takowej reformy nie mówi żaden starożytny historyk. Dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym (1918 – 1939) grupa niemieckich archeologów publikuje swoje domysły o takowej reformie, która została powszechnie przyjęta jako prawda. Wiemy więc, że najstarsze informacje o reformie Mariusza, która miała miejsce ponad 2000 lat temu, liczą nie całe 100 lat! Przyjrzyjmy się głównym efektom reformy.

Armia Rzymu powinna być przekształcona z obywatelskiej w zawodową. Jest to zupełny bezsens. Antyczni historycy mówią nam o takowym przekształceniu, jednakże miało to miejsce prawie 100 lat później i było odgórnym zarządzeniem cesarza Augusta. To prawda, że legioniści zaciągnięci przez Gajusza Mariusza byli opłacani wraz z wyposażeniem, jednakże nie była to żadna reforma – wielokrotnie w historii Rzymu przed przekształceniem armii z obywatelskiej w zawodową, Rzymianie powołują opłacane wojska wraz ze sprzętem np. w czasie II wojny punickiej, czy w czasie wojny galijskiej – by uzupełnić straty, powiększyć armie, czy w sytuacjach kryzysowych.

Drugim zarządzeniem miało być ujednolicenie uzbrojenia legionistów. Na ujednolicenie uzbrojenia legionistów nie miała wpływu żadna reforma, a sami żołnierze, którzy wykupywali głównie ten sam rodzaj uzbrojenia, gdyż był skuteczny, np.: do końca II wieku p.n.e. wszyscy legioniści zastąpili włócznie na pila (rzymskie oszczepy).

Czy jest jednak coś co zmienił w wojsku Gajusz Mariusz?

Tak. Pisze o tym Plutarch. Gajusz Mariusz ustanowił pila jako oszczepy służące wyłącznie Rzymskim legionistom. Miało to miejsce po zwycięskiej bitwie pod Vercellae (101 p.n.e. zwycięstwo Rzymu z Cymbrami). Pilum doznało takiej modyfikacji, że przy uderzeniu łamało się, przez co w czasie bitwy nie nadawała się już do niczego; zapobiegało to odrzuceniu pila w stronę legionistów.

Autor: Piotr Kozieł
Źródła wykorzystane
  • Michał Norbert Faszcza, Bunty w późnorepublikańskich armiach rzymskich (88 - 33 przed Chr.)
  • Nicholas Sekunda, Armia Republiki Rzymskiej 200-104 r. przed Chr.
  • Janusz Sikorski, Kanny 216 p.n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów