Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Forum Wespazjana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Model Forum Wespazjana
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Forum Wespazjana, nazywane jest także Forum Pacis, czyli „plac pokoju”. Nazwę tą zawdzięcza świątyni Pokoju (Templum Pacis) usytuowanej w centrum placu. Forum Pacis zalicza się do tzw. grupy „forów cesarskich”. Plac ten został wzniesiony przez cesarza Wespazjana w latach 71 – 75 n.e. Stanowiło wotum dziękczynne za zwycięstwo w powstaniu żydowskim z lat 66 – 73 n.e.

Pierwotnie, całego kompleksu Wespazjana, nie określano mianem rynku (forum), ale jako kompleks świątynny (templum).
Kompleks świątynny wznosił się na podstawie prostokąta o wymiarach 125 na 115 m. Do wspomnianej świątyni Pokoju przylegały dwa pomieszczenia, które najprawdopodobniej pełniły funkcje biblioteki. Na zewnętrznej stronie północno-wschodniej ściany wyrytomarmurowy plan Rzymu (Forma Urbis Romae). Miał on skalę 1:246, a zajmował obszar 235 m2.

Dziedziniec Forum Pacis pełnił rolę galerii, w której można było podziwiać wiele dóbr kultury rzymskiej i greckiej. W samej świątyni złożone zostały łupy, uzyskane po zdobyciu świątyni Jerozolimskiej.
Pewne zmiany w rozplanowaniu placu nastąpiły dopiero w IV wieku n.e., kiedy to jedną z bibliotek zaadoptowano jako świątynię Romulusa.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów