Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Forum Wespazjana

Model Forum Wespazjana
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Forum Wespazjana, nazywane jest także Forum Pacis, czyli „plac pokoju”. Nazwę tą zawdzięcza świątyni Pokoju (Templum Pacis) usytuowanej w centrum placu. Forum Pacis zalicza się do tzw. grupy „forów cesarskich”. Plac ten został wzniesiony przez cesarza Wespazjana w latach 71 – 75 n.e. Stanowiło wotum dziękczynne za zwycięstwo w powstaniu żydowskim z lat 66 – 73 n.e.

Pierwotnie, całego kompleksu Wespazjana, nie określano mianem rynku (forum), ale jako kompleks świątynny (templum).
Kompleks świątynny wznosił się na podstawie prostokąta o wymiarach 125 na 115 m. Do wspomnianej świątyni Pokoju przylegały dwa pomieszczenia, które najprawdopodobniej pełniły funkcje biblioteki. Na zewnętrznej stronie północno-wschodniej ściany wyrytomarmurowy plan Rzymu (Forma Urbis Romae). Miał on skalę 1:246, a zajmował obszar 235 m2.

Dziedziniec Forum Pacis pełnił rolę galerii, w której można było podziwiać wiele dóbr kultury rzymskiej i greckiej. W samej świątyni złożone zostały łupy, uzyskane po zdobyciu świątyni Jerozolimskiej.
Pewne zmiany w rozplanowaniu placu nastąpiły dopiero w IV wieku n.e., kiedy to jedną z bibliotek zaadoptowano jako świątynię Romulusa.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów