Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Lapis Niger

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Lapis Niger na Forum Romanum
Lapis Niger na Forum Romanum | Autor: Sven Keller

Lapis Niger jest to najstarszy (prawdopodobnie z około 500 roku p.n.e.) i przez długi czas najważniejszy dla Rzymian monument na Forum Romanum. Położony jest naprzeciw Kurii, niedaleko łuku Septymiusza, otoczony przez fragmenty muru, w pobliżu Rostra (Mównicy).

Lapis Niger nie jest kamieniem, lecz miejscem przykrytym płytami z czarnego (stąd nazwa „czarny kamień”) marmuru, gdzie według legendy został zabity lub wzięty do nieba Romulus. Monument ten nazywany jest w związku z tym także grobem Romulusa. Niektórzy antyczni pisarze uważali, że był to grób Hostiusza Hostyliusza (dziadka jednego z królów) lub Faustulusa (ojca legendarnych bliźniaków). Źródła starożytne wspominają też o istniejącym tu sanktuarium Wulkana (Vulcanal).

Czarne marmurowe płyty umieszczono w bruku zapewne w II połowie I wieku p.n.e., za rządów Juliusza Cezara. Wtedy też przebudowano Forum i Comitium (miejsce zgromadzenia ludowego), tworząc prostokąt o wymiarach 4 na 3,5 metra, i otaczając go kamiennym murkiem. W ten sposób wydzielono ważne dla Rzymian miejsce; które jednak nie było dla nich samych do końca jasne. Lapis Niger uważano za miejsce ogromnej świętości i odnoszono się do niego z szacunkiem.

Najwcześniejsze zapisy rzymskie, odnoszące się do tego miejsca, wskazują że miejsce to było suggestum (tutaj pierwsi królowie zwracali się do tłumu i Senatu).

Odkrycie Lapis Niger

Starołacińska inskrypcja z Lapis Niger.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Do odkrycia tajemnicy Lapis Niger doszło na przełomie XIX i XX wieku w trakcie wykopalisk prowadzonych przez archeolog Giacomo Boni. Prace badawcze pod czarnym płytami pozwoliły odkryć znacznie starsze konstrukcje, m.in. ołtarz, fragment kolumny czy kamienny słup ze starołacińską inskrypcją (napisaną bustrofedonem – sposób pisania w kolejnych wierszach tekstu na przemian od prawej do lewej, i od lewej do prawej). Napis ten jest zapewne najstarszym tekstem w tym języku.

Jak się okazuje starożytni Rzymianie celowo zasypali to miejsce, a badacze tłumaczą, że niegdyś mogło się tu rzeczywiście znajdować sanktuarium Wulkana. Dowodem na to są odkryte pozostałości po darach wotywnych, które składali mieszkańcy miasta.

Inskrypcja starołacińska

Inskrypcja jest znacznie uszkodzona i nie umiemy jej odczytać. Są różne hipotezy, co do jej przekazu. Jedni uważają, że zawiera klątwę, jaka groziła za sprofanowanie tego miejsca, a której podlegali nawet królowie. Dionizjusz z Halikarnasu uważał, że było to epitafium Hostyliusza, które podkreślało jego męstwo w walce z Sabinami lub było to uhonorowanie zwycięstwa Romulusa.
Tablicę wydatowano na środek okresu królewskiego (lata około 570-550 n.e.). i jest ona jedną z najwcześniejszych znanych inskrypcji łacińskich.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016
  • Historia Powszechna t. 4. Konsolidacja hellenizmu. Początki Rzymu i przemiany świata klasycznego, kons. prof. dr hab. E. Papuci-Władyka, prof. dr hab. J. Ostrowski
  • Ziółkowski Adam, Historia Rzymu, Poznań 2008

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów