Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Próby złożenia w całość planu antycznego Rzymu

Próby złożenia w całość planu antycznego Rzymu
Próby złożenia w całość planu antycznego Rzymu | Zdjęcie: Sovrintendenza Capitolina ai Beni Culturali

Historycy i archeolodzy przez setki lat głowili się nad jednymi z największych puzzli – Forma Urbis Romae. Ostatnimi dniami udało się znaleźć kolejne kawałki tej układanki.

Forma Urbis Romae jest to monumentalny, wykonany w marmurze plan starożytnego miasta Rzym, powstały za panowania cesarza Septymiusza Sewera między 203 a 211 rokiem n.e.

Jego pierwotna szerokość wynosiła 18 metrów, a wysokość 13 metrów; został wykuty na ok. 150 marmurowych płytach osadzonych na wewnętrznej ścianie świątyni Pokoju (Templum Pacis), stanowiącej dziś część zespołu bazylikowego św. Kosmy i Damiana.

W V wieku n.e. mapa wyszła z użycia i została roztrzaskana na kilka tysięcy kawałków, które porozrzucano po całym Rzymie. Naukowcy przez lata odnajdywali kolejne części wielkiej mapy w różnych lokacjach. Wciąż jednak brakuje tysięcy kawałków, aby móc w pełni obejrzeć plan Wiecznego Miasta.

Ostatnimi dniami władze muzeów na Kapitolu i Watykanie ogłosiły odnalezienie bardzo ważnej sekcji mapy, która zapewne pozwoli jeszcze lepiej poznać topografię miasta. Odkrycia dokonano podczas prac budowlanych prowadzonych na  Palazzo Maffei Marescotti. Na znalezionych fragmentach mapy dostrzec można obszar na zachód od Forum Romanum. Rozpoznanie obszaru było możliwe ze względu na fakt, że kawałki ukazywały Teatr Marcellusa oraz Circus Flaminius – monumenty zlokalizowane na wspomnianym terenie. Niewiele pozostało śladów po Cyrku, co pozwoli naukowcom jeszcze lepiej poznać jego konstrukcję i funkcję.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów