Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Po sześciu latach wykopalisk turyści mogą podziwiać Circus Maximus

Odbudowany Circus Maximus
Odbudowany Circus Maximus | Zdjęcie: The Australian

Po ponad sześciu latach wykopalisk i renowacji, naukowcy oddali turystom do podziwiania kolejną atrakcję – Circus Maximus.

Dotychczas miejsce, w którym odbywały się w antycznych czasach wyścigi rydwanów, było jedynie zabłoconym polem pomiędzy Palatynem a Awentynem. Jednak od 17 listopada, turyści mogą zobaczyć chodnik, którym przechadzali się niegdyś senatorowie i plebejusze. Badacze odkopali także latryny oraz wydobyli pozostałości łuku triumfalnego cesarza Tytusa. Co więcej, odwiedzający Wielki Cyrk będą mogli dowiedzieć się więcej na temat zwycięskiego konia wyścigowego – Numitora – którego wizerunek przetrwał do naszych czasów.

W czasie prowadzonych wykopalisk naukowcy natrafili na wiele artefaktów, w tym ponad tysiąc wykonanych z brązu monet datowanych na III wiek n.e.,  złote bransoletki i naszyjniki oraz dno szklanego kielicha z wizerunkiem konia Numitora, który dzierży w swojej paszczy gałęzie palmowe – symbol zwycięstwa.

Więcej zdjęć w źródle.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów