Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Po sześciu latach wykopalisk turyści mogą podziwiać Circus Maximus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odbudowany Circus Maximus
Odbudowany Circus Maximus | Zdjęcie: The Australian

Po ponad sześciu latach wykopalisk i renowacji, naukowcy oddali turystom do podziwiania kolejną atrakcję – Circus Maximus.

Dotychczas miejsce, w którym odbywały się w antycznych czasach wyścigi rydwanów, było jedynie zabłoconym polem pomiędzy Palatynem a Awentynem. Jednak od 17 listopada, turyści mogą zobaczyć chodnik, którym przechadzali się niegdyś senatorowie i plebejusze. Badacze odkopali także latryny oraz wydobyli pozostałości łuku triumfalnego cesarza Tytusa. Co więcej, odwiedzający Wielki Cyrk będą mogli dowiedzieć się więcej na temat zwycięskiego konia wyścigowego – Numitora – którego wizerunek przetrwał do naszych czasów.

W czasie prowadzonych wykopalisk naukowcy natrafili na wiele artefaktów, w tym ponad tysiąc wykonanych z brązu monet datowanych na III wiek n.e.,  złote bransoletki i naszyjniki oraz dno szklanego kielicha z wizerunkiem konia Numitora, który dzierży w swojej paszczy gałęzie palmowe – symbol zwycięstwa.

Więcej zdjęć w źródle.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów