Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kobieta w świetle prawa…

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Lawrence Alma Tadema, A Coign for Vantage
Lawrence Alma Tadema, A Coign for Vantage

W świecie grecko-rzymskim, a także żydowskim, kobiety miały mocno ograniczone prawa. Zdawali sobie z tego sprawę rzymscy juryści. Papinianus stwierdził wprost: W wielu przepisach naszego prawa pozycja prawna kobiet jest gorsza niż mężczyzn.

Nawet kobiety w pełni samodzielne musiały mieć męskiego opiekuna. Nie pełniły funkcji publicznych, były bez prawa głosu w zgromadzeniach oraz bez prawa wyborczego. Nie mogły pełnić funkcji sędziego, a także bankiera. Nie mogły sprawować nad nikim władzy (formalnie także wobec dzieci). Ograniczone w zdolnościach do dziedziczenia i sporządzania testamentu. W sądach żydowskich ich świadectwo nie miało znaczenia, a grecki tragik, Eurypides pozwolił sobie na uwagę w stylu: Nie wierz kobiecie, nawet słysząc prawdę (Hyppolitos zasłaniający oblicze fr.12).

Jednocześnie dostrzegano wiele zalet żony, która powinna się wyróżniać miłością, wiernością i czystością ogólnie przyjętych obyczajów, a więc skromność ponad wszystko. Jej obszar działalności ograniczał się więc do wychowywania dzieci i dbania o dom1.

W tym kontekście społeczno-kulturowym ciekawe jest, że cztery ewangelie z naciskiem ukazują kobiety jako pierwszych świadków zmartwychwstania Jezusa. Czterech pisarzy konsekwentnie informuje o świadczeniu kobiet, przy jednoczesnym niedowierzaniu mężczyzn2.

Autor: Waldemar Owczarczak
Przypisy
  1. Marek Kuryłowicz, Rzymskie prawo oraz zwyczaje grobowe i pogrzebowe, WERSET, Lublin 2020
  2. Nowy komentarz biblijny - Ewangelia według świętego Mateusza, Edycja Świętego Pawła, 2008, cz.2

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów