Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kobieta w świetle prawa…

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Lawrence Alma Tadema, A Coign for Vantage
Lawrence Alma Tadema, A Coign for Vantage

W świecie grecko-rzymskim, a także żydowskim, kobiety miały mocno ograniczone prawa. Zdawali sobie z tego sprawę rzymscy juryści. Papinianus stwierdził wprost: W wielu przepisach naszego prawa pozycja prawna kobiet jest gorsza niż mężczyzn.

Nawet kobiety w pełni samodzielne musiały mieć męskiego opiekuna. Nie pełniły funkcji publicznych, były bez prawa głosu w zgromadzeniach oraz bez prawa wyborczego. Nie mogły pełnić funkcji sędziego, a także bankiera. Nie mogły sprawować nad nikim władzy (formalnie także wobec dzieci). Ograniczone w zdolnościach do dziedziczenia i sporządzania testamentu. W sądach żydowskich ich świadectwo nie miało znaczenia, a grecki tragik, Eurypides pozwolił sobie na uwagę w stylu: Nie wierz kobiecie, nawet słysząc prawdę (Hyppolitos zasłaniający oblicze fr.12).

Jednocześnie dostrzegano wiele zalet żony, która powinna się wyróżniać miłością, wiernością i czystością ogólnie przyjętych obyczajów, a więc skromność ponad wszystko. Jej obszar działalności ograniczał się więc do wychowywania dzieci i dbania o dom1.

W tym kontekście społeczno-kulturowym ciekawe jest, że cztery ewangelie z naciskiem ukazują kobiety jako pierwszych świadków zmartwychwstania Jezusa. Czterech pisarzy konsekwentnie informuje o świadczeniu kobiet, przy jednoczesnym niedowierzaniu mężczyzn2.

Autor: Waldemar Owczarczak
Przypisy
  1. Marek Kuryłowicz, Rzymskie prawo oraz zwyczaje grobowe i pogrzebowe, WERSET, Lublin 2020
  2. Nowy komentarz biblijny - Ewangelia według świętego Mateusza, Edycja Świętego Pawła, 2008, cz.2

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów