Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

O tańcu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Alma Tadema, The Pyrrhic Dance
Alma Tadema, The Pyrrhic Dance

Jedno z dzieł Lukiana z Samosat, O tańcu, poświęcone jest w całości właśnie tej rozrywce. Nic bardziej radosnego, a jednak nie przez wszystkich dobrze postrzegany. Już na wstępie wysunięto oskarżenie przeciw tańcom i samemu kunsztowi tanecznemu1.

Podnoszone argumenty za tańcem wskazywały na ich starożytność i docenianie w oczach bóstw. Wiele narodów łączyło taniec z kultem, czy udziałem w działaniach wojennych (Indowie, Etipowie). U Hezjoda widzimy tańczące muzy. Filozof Sokrates wyrażał chęć nauki tańca2. Taniec został w końcu dodany do konkursów publicznych3. Autor wymienia dwie formy układu tanecznego: kleszczowy i żurawi.

Od tancerzy oczekiwano wykształcenia, a więc minimum znajomości mitów oraz umiejętności gry na całym spektrum instrumentów. Tancerzy mimicznych określano filozofami (χειρίσοφος, mądrorękimi).

Rzymianie nie byli jednak zbyt tolerancyjni dla tańca. Cyceron wyraził dość ostrą opinię: Taniec to wyuzdany towarzysz wczesnych uczt, przybytków uciechy i wielu rozkoszy4. Także Horacy widział taniec u tych, którzy dobrze zaprawili się winem5. Jedynym tańcem, który uznawano, była militarna pyrriche. Reszta, niestety, była moralnie naganna, zwłaszcza z uwagi na ich powiązania z teatrem i obscenicznymi występami. Stąd tancerzy i tancerki traktowano jak prostytutki6.

Autor: Waldemar Owczarczak
Przypisy
  1. Lukian, O tańcu 1
  2. Ksenofont, Sympozjum II.15, 16
  3. Igrzyska w Neapolu w 2 roku n. e.
  4. Cyceron, W obronie Mureny, 13.8
  5. Sat. II/1:24
  6. Dariusz Słapek, Sport i widowiska w świecie antycznym, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego 2008, s. 597

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów