Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sulla był pierwszym wszechwładnym dyktatorem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie Lucjusza Korneliusza Sulli bez nosa
Popiersie Lucjusza Korneliusza Sulli bez nosa

Po dziś dzień wydaje się nam, że to Juliusz Cezar jako pierwszy Rzymianin zdołał sięgnąć po niemal nieograniczoną niczym władzę w republice rzymskiej. Prawda jest jednak taka, że w roku 82 p.n.e. to Lucjusz Korneliusz Sulla, po zdobyciu Rzymu, przejął pełnię władzy w państwie.

Sulla, wykorzystując poparcie swoich legionów oraz strach, wymusił przyznanie sobie tytułu dyktatura bez cezury czasowej, co nie wydarzyło się wcześniej w państwie rzymskim. Jego tytuł brzmiał „dyktator do tworzenia prawa i rozstrzygania konstytucji” (dictator legibus faciendis et reipublicae constituendae causa).

Warto nadmienić, że generalnie dyktaturę przyznawano bardzo rzadko w trakcie istnienia Republiki i wymagała ona naprawdę ciężkiego kryzysu państwa (zagrożenia wewnętrznego lub zewnętrznego), z którego dana osoba miała wyprowadzić ojczyznę. Przed Sullą, dyktaturę otrzymał aż w 202 roku p.n.e. Gajusz Serwiliusz Geminus, który miał za zadanie zwołać wybory, kiedy obaj urzędujący konsulowie znajdowali się poza Rzymem.

Tak więc, przyznanie Sulli tytułu dyktatora w obliczu rywalizacji politycznej między popularami a optymatami, pozwala nam stwierdzić, że Sulla był pierwszym z dyktatorów, który posiadał niekontrolowaną pełnię władzy.

Co ciekawe, po trzech latach sprawowania dyktatury, w 79 roku p.n.e., Sulla zrezygnował ze stanowiska i osiadł w swoim majątku ziemskim w Kampanii, aby przebywać z rodziną. Pozostawał poza polityką, za wyjątkiem paru sytuacji, kiedy jego interesy były zagrożone. W czasie swojej „emerytury” skupił się na pisaniu wspomnień (ukończone w 78 roku p.n.e.), które w większości zaginęły lub zostały zniszczone. Zachowane fragmenty przetrwały w dziełach późniejszych pisarzy.

Sulla, pomimo czystek jakie przeprowadził i krwawej przeszłości, zapewne zmarł w sposób naturalny w roku 78 p.n.e.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów