Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dzieje dynastii julijsko-klaudyjskiej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cesarze z dynastii julijsko klaudyjskiej
Cesarze z dynastii julijsko klaudyjskiej

Dzięki transformacjom w rzymskiej administracji, których dokonał Oktawian August za swojego panowania, imperium rzymskie mogło cieszyć się dwoma stuleciami relatywnego spokoju i dobrobytu, powszechnie znanego jako Pax Romana – „pokój rzymski”. Wielu historyków określa II wiek n.e jako złoty wiek imperium, ale nie do końca był to czas, który sprzyjałby każdemu, a zwłaszcza jeśli chodzi o władzę.

Koniec rządów Augusta

Śmierć Augusta sprawiła, że nad imperium zawisła groźby wojny domowej, dlatego, że nie istniał żaden precedens, który byłby odpowiedzialny za przekazywanie władzy w nowym porządku Rzymu. August potrafił stworzyć iluzje wciąż żywej republiki, nie chcąc by władza po jego śmierci, dziedziczona była jak w systemie monarchii – czyli automatycznie z ojca na syna. Jednocześnie jednak chciał, by jego następca, był blisko z nim związany. Nie mając męskiego potomka, Oktawian zdecydował się adoptować Tyberiusza, który był dorosłym już synem Liwii z poprzedniego małżeństwa z Tyberiuszem Klaudiuszem Neronem. Informacja na temat wyboru Tyberiusza na princepsa została w senacie przyjęta z aprobatą, ponieważ w tym czasie był on już dość sławnym dowódcą wojskowym. W chwili objęcia władzy Tyberiusz miał 55 lat! Od momentu śmierci Oktawiana, przez następne 54 lata członkowie dynastii julijsko-klaudyjskiej – nazwa pochodzi od członków rodziny Augusta (Juliusze) oraz Tyberiusza (Klaudiusze) – kontrolowali urząd princepsa, a w praktyce stając się „cesarzami”, zawsze z wielkim poparciem senatu.

W tym okresie Rzym kontrolował ogromne terytorium, które było zamieszkałe przez mieszankę rzymskich obywateli i w głównej mierze ludności miejscowej; dlatego też przedstawiciele dynastii julijsko-klaudyjskiej dążyli do budowania lojalności, zapobieganiu niepokojom oraz finansowania administracji. Aby wyżej wymienione cele mogło się zrealizować, szczególną uwagę poświęcano armii, praktykom religijnym, oraz prawie
i kulturze. Największym jednak wyzwaniem stojącym przed przyszłymi cesarzami z tej dynastii, było utrzymanie pryncypatu, jako systemu prosperującego w dobrobyt i gwarantujący pokój wewnętrzny oraz chronić imperium przed licznymi wrogami, nie tylko przed najeźdźcami z zewnątrz, ale także konspirującymi elitami z wewnątrz. Poniżej przedstawieni zostali członkowie pierwszej cesarskiej dynastii w historii Starożytnego Rzymu.

Tyberiusz

Tyberiusz (42 r. p.n.e. – 37 r. n.e.) sprawował urząd princepsa przez 23 lata, jednak przyszło mu zapłacić za ten tytuł sporą cenę – jego nowy ojciec zmusił go do rozwodu ze swoją ukochaną żoną Wipsanią, by mógł poślubić córkę Oktawiania – Julię. Dzięki temu wydarzeniu wzmocnił on rodzinne koneksje, ale ze względu na wyjątkowo nieszczęśliwe małżeństwo popadł on w depresję i stał się zgorzkniałym władcą, żyjącym w odosobnieniu na wyspie Capri – obok Neapolu – gdzie żył przez ostatnie 10 lat swojego życia, nigdy nie wracając do Rzymu.

Mimo tego, że za swoich rządów był wyjątkowo niepopularnym wśród mieszkańców Rzymu, to na okres jego panowania przypada stabilny okres przejściowy, który był niezbędny do wypracowania kompromisów między cesarzem a elitami. W tym okresie princeps wciąż potrzebował solidnych współpracowników z klas wyższych wśród cesarskiej administracji, armii, a nawet wśród lokalnych społeczności na prowincjach. Im dłużej utrzymywał się ten kompromis, tym dłużej cesarstwo miało zapewniony pokój oraz mogło dobrze prosperować. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych zasług Tyberiusza jest to, że nakazał wybudowanie stałego obozu gwardii pretoriańskiej w Rzymie, do czego doszło w 23 r. n.e. – dzięki temu mógł użyć pretorian w każdej chwili – gwardii, której obawiał się Senat. Tyberiusz zmarł w osamotnieniu z przyczyn naturalnych, a jego śmierć i niepopularność wśród obywateli wywołała wielkie świętowanie na ulicach.

Kaligula

Następcą Tyberiusza został Gajusz (12 – 41 n.e.), syn Germanika i Agrypiny Starszej, bardziej znany jako Kaligula – „bucik”. Swój przydomek zyskał ponieważ jego ojciec, zaraz po narodzinach syna przebywał wraz ze swoją rodziną nad Renem, gdzie dowodził tamtejszą armią. Pogromca Germanów, często okazywał swego syna w stroju żołnierskim, również wkładając mu małe skórzane buty (sandały) uszyte na wzór żołnierskich, po łacińsku zwane caligae, przez co przyszły cesarz zyskał przydomek Kaligula. Więzi rodzinne spowodowały, że został on wybrany na następcę Tyberiusza – był prawnukiem siostry Augusta. Okazało się, że nowy cesarz za bardzo lubił władzę i mimo że znał się trochę na wojaczce, to pozbawiony był przywódczych cech. Doprowadziło to do tego, że w praktyce nieograniczona władza wyzwoliła w nim niepohamowane pragnienia. Wprowadził wiele nowych podatków – opodatkował nawet domy publiczne. Jego rządy były brutalne, okrutne, zapamiętane z tego, że państwowa kasa została roztrwoniona na żądze cesarza. Słynął wręcz ze skandali, zachowywał się w sposób niegodny cesarzowi, występując na scenach teatrów jako śpiewak, czy przebierając się za kobiety. Nie wyklucza się nawet przygód seksualnych ze swoimi siostrami.

W 41 r. n.e. gdy sprawy zaszły już za daleko, dwóch gwardzistów pretoriańskich zamordowało cesarza. Śmierć Gajusza i brak męskiego potomka spowodowała, że senatorowie chcieli przywrócić prawdziwą republikę, jednak pomysł ten został szybko obalony przez samych pretorian, ponieważ ich patronami byli cesarze. Doprowadziło to do tego, że gwardia odnalazła krewnego Oktawiana Augusta – Klaudiusza i mimo jego sprzeciwów, siłą zaciągnęli go do swojego obozu, obwołując go cesarzem. Groźba użycia siły sparaliżowała senat, dając im do zrozumienia, że żołnierze zawsze będą chcieli mieć cesarza, a ich pragnienia o powrocie republiki nie mają szans na realizację – wtedy dostrzegli prawdziwy charakter ówczesnych rządów, pokazujący, że kto ma siłę militarną, ten ma władzę.

Klaudiusz

Klaudiusz (10 r. p.n.e. – 54 r. n.e.) w trakcie objęcia władzy liczył już sobie 50 lat, można więc uznać, że doświadczenie życiowe pozwoliło mu rządzić zaskakująco kompetentnie. Dopuścił on do senatu ludzi zamieszkujących prowincje, co spowodowało wzrost znaczenia mieszkańców, jako klientów imperium. Zatrudnił także wyzwoleńców, jako administratorów, gwarantując sobie ich lojalność, gdyż wszelkie awanse z ramienia cesarza przeobraziły ich w ludzi potężnych. Klaudiusz został otruty przez swoją żonę Agrypinę w roku 54 n.e. Powodem zabójstwa była chęć, by jej syn z poprzedniego małżeństwa – Neron – objął władzę cesarską.

Neron

Neron (37-68 r. n.e.), syn Gnejusza Domicjusza Ahenobarbusa, konsula rzymskiego w 32 r. n.e., podobnie jak Kaligula, dał się ponieść władzy absolutnej. Przejmując władzę nie miał żadnego wyszkolenia wojskowego ani administracyjnego. Jego życie kręciło się w kręgu muzyki, aktorstwa. Początkowo w trakcie swoich rządów był popularny wśród mieszkańców, a to poprzez organizowanie spektakularnych świąt, oraz rozdawnictwo gotówki biedocie.  Nowy cesarz uwielbiał wydawać pieniądze na przyjemności, a żeby zbierać ich jeszcze więcej, zdolny był do wymyślania spisków, zdrad, których mieli dopuszczać się zamożni Rzymianie, a później przejmował ich majątki. W okresie jego władzy doszło do Wielkiego Pożaru Rzymu w roku 64 r. n.e. – wydarzenie to wzmogło falę podejrzeń wobec władcy, uważano bowiem, że Neron sam zlecił podpalenie zabudowań, by zrobić miejsce na nowe projekty budowlane. W trakcie pożaru zniszczeniu uległo 10 dzielnic na 14 znajdujących się w Wiecznym Mieście. Jego działania doprowadziły do buntu wśród dowódców na prowincjach senatorów a nawet samych pretorian – jeden z ich członków przekupił strażników Nerona, by ci go opuścili. Nie mając już możliwości obrony oraz obawiając się aresztowania i publicznej egzekucji, cesarz nakazał swojemu słudze poderżnąć sobie gardło.

Brak męskiego potomka zakończył dynastię julijsko-klaudyjską oraz wywołał wojnę domową w 68 r. n.e., która doprowadziła do krótkiego, ale burzliwego okresu określanego „rokiem czterech cesarzy”. Śmierć Nerona uświadomiła ludność rzymską, że od tego momentu, cesarstwem będą rządzić dynastie.

Autor: Bartłomiej Kamiński
Źródła wykorzystane
  • Thomas R. Martin, Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana, Wydawnictwo Poznańskie
  • Philip Matyszak, Synowie Cezara. Dynastia julijsko-klaudyjska, Wydawnictwo Bellona

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów