Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Biografie Rzymian (Cesarze)

W historii starożytnego Rzymu przewinęło się mnóstwo sławnych postaci. Wiele z nich przeszło do pamięci jako okrutni tyrani, mowa tu chociażby o: Kaliguli, Neronie, czy Karakalli. Inni znowu zasłynęli jako wielcy reformatorzy: Oktawian August, Klaudiusz, Marek Aureliusz, Dioklecjan, czy Konstantyn Wielki. Nie wolno także zapominać o rzymskich wodzach, którzy ratowali niejednokrotnie państwo rzymskie przed zagładą.

Do pamięci przeszli także wielcy twórcy kultury rzymskiej, którzy w istotny sposób wpłynęli na dalszy rozwój świata. Przedstawię postaci, które zasłynęły wielkimi czynami, bądź się tylko zapisały swoimi czynami w kartach historii.

Oktawian August

(23 września 63 p.n.e. - 19 sierpnia 14 n.e.)

Oktawian August był pierwszym cesarzem Rzymu w historii. W młodym wieku, uznany został głównym spadkobiercą zamordowanego Cezara, co wprowadziło go na scenę polityczną i finalny proces upadku Republiki. Mimo słabego zdrowia udowodnił ambicję i determinację, które poprowadziły go do przejęcia władzy.

Popiersie Augusta z corona civica

Tyberiusz

(16 listopada 42 p.n.e. - 16 marca 37 n.e.)

Tyberiusz był to cesarz rzymski panujący w latach 14 - 37 n.e. Dzięki adopcji przez Augusta wszedł do rodu Juliuszów i stał się drugim cesarzem Rzymu.

Tyberiusz

Klaudiusz

(1 sierpnia 10 p.n.e. - 13 października 54 n.e.)

Klaudiusz był cesarzem rzymskim panującym w latach 41-54 n.e. Był jednym z lepiej wykształconych władców, który z powodu kalectwa był dyskryminowany.

Cesarz Klaudiusz

Galba

(24 grudnia 3 p.n.e. - 15 stycznia 69 n.e.)

Galba był cesarzem rzymskim w 69 roku n.e., tzw. „roku czterech cesarzy”, po tym jak samobójstwo popełnił znienawidzony cesarz Neron. Dążył do wprowadzenia dyscypliny w wojsku i oszczędności. Zginął z rozkazu Othona.

Galba

Wespazjan

(17 listopada 9 - 23 czerwca 79 n.e.)

Wespazjan był cesarzem rzymskim panującym w latach 69-79 n.e. Pierwszy władca z dynastii Flawiuszów. Wyróżnił się jako reformator i reogranizator państwa.

Wespazjan

Kaligula

(31 sierpnia 12 - 24 stycznia 41 n.e.)

Kaligula był cesarzem rzymskim w latach 37 - 41 n.e. Syn wielkiego wodza rzymskiego Germanika, był pierwotnie uwielbiany przez tłumy. Nieoczekiwanie w listopadzie 37 roku n.e. Kaligula zapadł na nieznaną ciężką chorobę, po wyjściu z której stał się okrutny i nieobliczalny.

Kaligula

Witeliusz

(24 września 15 - 21 grudnia 69 n.e.)

Witeliusz był cesarzem rzymskim w 69 n.e. w tzw. okresie "roku czterech cesarzy". Pokonany przez Wespazjana w bitwie pod Cremoną, został utopiony w Tybrze.

Witeliusz

Nerwa

(8 listopada 30 - 27 stycznia 98 n.e.)

Nerwa był cesarzem rzymskim w latach 96-98 n.e. Protoplasta dynastii Antoninów, która dała Rzymowi pięciu dobrych cesarzy. Adoptował Trajana.

Nerwa

Marek Salwiusz Othon

(28 kwietnia 32 - 16 kwietnia 69 n.e.)

Marek Salwiusz Othon, po zamordowaniu Galby, objął został cesarzem rzymskim jako kandydat pretorian. Cesarzem był od stycznia do kwietnia 69 roku n.e.

Marek Salwiusz Othon

Neron

(15 grudnia 37 - 9 czerwca 68 n.e.)

Neron był cesarzem rzymskim panującym w latach 54-68 n.e. Przeszedł do historii jako tyran. Uważany za pierwszego cesarza prześladującego chrześcijan.

Neron

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów