Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Faworinos z Arelate

(ok. 80 - 160 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Sofista

Faworinos z Arelate (dzisiejsze Arles na południu Francji) żył w latach ok. 80-160 n.e. i był sławnym sofistą i filozofem. Pomimo że był Galem, znakomicie opanował grekę, co sprawiło, że był uznanym i podziwianym mówcą. Prawdopodobnie w Marsylii otrzymał staranne wykształcenie gramatyczne i retoryczne, potem udał się do Rzymu, gdzie miał okazję słuchać wykładów Diona z Prusy, a może nawet Epikteta. Podróżował również do Grecji, zaprzyjaźnił się z Plutarchem. Przebywając w Atenach prawdopodobnie był kierownikiem szkoły filozoficznej, a jego nieformalnym uczniem i wielkim przyjacielem był Herodes Attyk. To właśnie jemu zapisał w spadku swoją bibliotekę i dość oryginalnego niewolnika imieniem Autolekytos, który był Hindusem zabawiającym obu panów na przyjęciach wtrącaniem barbaryzmów do języka greckiego

Faworinos został zapamiętany jednak przede wszystkim ze względu na osobliwe cechy jakie posiadał. Otóż był on obojnakiem. Filostratos podaje, że można było to zauważyć, gdyż nawet jako stary człowiek nie posiadał zarostu na twarzy, a jego głos był piskliwy i o takim brzmieniu, jaki zwykle cechuje eunuchów. Z tego powodu był wyśmiewany przez współczesnych, choćby przez Lukiana lub Kasjusza Diona. Nie przeszkodziło mu to jednak używać życia i być nawet oskarżonym o cudzołóstwo przez prokonsula. Wiarygodność tego oskarżenia budzi jednak wątpliwości, gdyż podejrzewa się, że inspiratorem mógł tu być wielki przeciwnik Faworinosa, Polemon ze Smyrny. W tym czasie Faworinos odmówił również pełnienia funkcji kapłańskiej i został na kilka lat wygnany przez cesarza Hadriana. Sam siebie określał jako człowieka trzech paradoksów: jako Gal opanował grekę, jako eunuch był oskarżony o rozpustę i żyje pomimo konfliktu z cesarzem.

Faworinos był bardzo ceniony jako mówca. Wygłaszał popularne wówczas deklamacje dotyczące niezbyt istotnych spraw, np. W obronie łaźni, O losie, O sprawach błahych, Pochwała gorączki. Słuchano go z wielką uwagą, do tego stopnia, że słuchali go nawet ci, którzy nie znali języka greckiego. Zachwycał barwą głosu, wyrazem oczu i rytmem słów. Szczególny entuzjazm wywoływały zakończenia jego mów, kiedy to tak modulował głos, że prawie śpiewał. Do naszych zachowały się jedynie trzy utwory retoryczne Faworinosa: Mowa koryntyjska, O wygnaniu i O losie.

Autor: Aneta Liwerska
Źródła wykorzystane
  • Flawiusz Filostratos, Żywoty sofistów, tłum. M. Szarmach, Toruń 2008
  • P. Janiszewski, K. Stebnicka, E. Szabat, Sofiści i retorzy greccy w Cesarstwie Rzymskim (I-VII w.), Warszawa 2011

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów