Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Florian

(po 200 - wrzesień 276 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cesarz Florian
Imiona

Marcus Annius Florianus

Panował jako

Imperator Caesar Marcus Annius Florianus Augustus

Czas panowania

lipiec – wrzesień 276 n.e.

Urodzony

po 200 n.e.

Zmarły

wrzesień 276 n.e.

Moneta Floriana

Po zamordowaniu Aureliana, wojsko zwróciło się z prośbą do Senatu o wskazanie jego następcy. Po kilkumiesięcznym okresie bezkrólewia, wybór padł na Marka Klaudiusza Tacyta.

Tacyt mianował Prefektem Pretorium swojego przyrodniego brata – Floriana i razem wyruszyli do Azji Mniejszej, w której Goci i Alanowie, zapewne dawni najemni żołnierze z armii Aureliana, siali mord i zniszczenie oraz grabili ludność. Ekspedycja cesarza była szybka i skuteczna, zaś zagrożenie zlikwidowane. Jednak wkrótce potem, wiosną 276 r. Tacyt zmarł, w okolicznościach obecnie nie do końca znanych. Zdaniem Zosimosa został zgładzony przez spiskowców.

Śmierć cesarza stała się zarzewiem kolejnej wojny domowej, gdyż namaszczony w Rzymie następca – brat Tacyta Florian nie został uznany na Wschodzie – tam władzę uchwycił Marek Aureliusz Probus. Według Zosimosa prawowitemu cesarzowi pozostały wierne prowincje od Cylicji do Italii, Galia, Hiszpania, cała Afryka i plemiona mauretańskie.

Trzy miesiące Floriana

Florian panował jako Imperator Caesar Marcus Annius Florianus Augustus.

Nowy cesarz przebywał w Azji Mniejszej. Zanim ruszył na rozprawę z Probusem, spacyfikował Scytów nad Bosforem. Scytyjskim buntownikom okazał łaskę, pozwalając okrążonym wrócić do swoich domów. Następnie ruszył przeciw Probusowi, który starał się przeciągać konflikt, gdyż dysponował szczuplejszymi siłami. Florian z armią stanął obozem w Tarsie, gdzie chciał oczekiwać na buntownika i jego wojska.

Taktyka Probusa przynosiła rezultaty. Lato 276 roku było w Tarsie wyjątkowo upalne, zaś pochodzący głównie z Europy żołnierze Floriana nie byli przyzwyczajeni do tak wysokich temperatur. Ponadto w armii zaczęły szerzyć się choroby. Gdy informacje o stanie wojsk cesarskich dotarły do Probusa, zdecydował się natychmiast uderzyć i przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Wrogie armie spotkały się pod Tarsem, jednak poza wymianą pocisków nie doszło do zwarcia i wojska Floriana i Probusa rozdzieliły się.

Śmierć

Historia przechowała do naszych czasów różne przekazy dotyczące śmierci cesarza, przytoczę tutaj bieg wydarzeń podany przez Zosimosa w jego Nowej Historii. Zdaniem historyka po nierozstrzygniętej bitwie grupa żołnierzy Probusa przybyła do rzymskiego obozu i bez przeciwdziałania ze strony żołnierzy Floriana (a zapewne przy ich akceptacji) pozbawiła Floriana władzy i pozostawiła pod strażą złożoną z jego własnych ludzi. Cesarz podjął próbę odzyskania  władzy, jednak wkrótce wrócili wysłannicy uzurpatora i wymogli na cesarskich żołnierzach egzekucję Floriana, którą niezwłocznie wykonano.

Autor: Krzysztof Kaucz
Źródła wykorzystane
  • Aleksander Krawczuk, Poczet Cesarzy Rzymskich: Dominat, Warszawa 1991
  • Zosimos, Nowa Historia (przeł. Helena Cichocka), Warszawa 2012
  • Zdjęcie monety: NumisBids, LLC

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów