Statylia Messalina byÅ‚a trzeciÄ… i ostatniÄ… żonÄ… cesarza Nerona. O jej osobie wiemy niewiele. Nie przekazaÅ‚a nam bowiem historia dokÅ‚adnej daty jej urodzin, ani Å›mierci. Przypuszcza siÄ™, że Statylia Messalina urodziÅ‚a siÄ™ prawdopodobnie w 35 roku n.e. PrawdÄ… natomiast jest to, że wywodziÅ‚a siÄ™ z rodu senatorskiego, który cieszyÅ‚ siÄ™ znakomitÄ… sÅ‚awÄ…. ByÅ‚a prawnuczkÄ… Tytusa Statyliusza Taurusa, który byÅ‚ wybitnym dowódcÄ… i konsulem za czasów panowania cesarza Augusta. Statylia Messalina miaÅ‚a czterech mężów. Z powodu niedostatecznych informacji w źródÅ‚ach historycznych, z imienia znamy tylko jednego – Attyka Westynusa. Attyk Westynus w 65 roku n.e. byÅ‚ konsulem, a zarazem jednym z najbliższych przyjaciół cesarza Nerona. Przyjaźń ta nie trwaÅ‚a jednak zbyt dÅ‚ugo, ponieważ Attyk Westynus „poznanÄ… na wylot ospaÅ‚ość cesarza lekceważyÅ‚, a ten siÄ™ zuchwalstwa przyjaciela obawiaÅ‚, czÄ™sto wyszydzany przez niego w gryzÄ…cych dowcipach, które gdy dużo zawierajÄ… prawdy, gorzkie po sobie zostawiajÄ… wspomnienie”1. Rozgoryczenie, nienawiść ze strony Nerona osiÄ…gnęły swoje apogeum, kiedy Attyk Westynus „StatyliÄ™ MessalinÄ™ w małżeÅ„stwo pojÄ…Å‚, choć dobrze wiedziaÅ‚, że wÅ›ród jej gachów także siÄ™ Cezar znajduje”2.
W tym też samym czasie wykryto spisek Pizona, którego celem byÅ‚o pozbawienie życia i odsuniÄ™cie od wÅ‚adzy cesarza Nerona. Spisek ten, jak podajÄ… nam źródÅ‚a historyczne, zostaÅ‚ szybko wykryty, ponieważ jeden ze spiskowców zdradziÅ‚ wszystkich biorÄ…cych w nim udziaÅ‚. Z rozkazu Nerona zostali oni pozbawieni życia. Spisek ten natomiast staÅ‚ siÄ™ dla samego Nerona dobrÄ… okazjÄ…, aby pozbyć siÄ™ Westynusa, męża Statyli Messaliny. KorzystajÄ…c z okazji Neron wysÅ‚aÅ‚ do domu Attyka Westynusa kohortÄ™ żoÅ‚nierzy, a nastÄ™pnie rozkazaÅ‚ zająć caÅ‚y jego majÄ…tek. WedÅ‚ug Tacyta w tym dniu, kiedy Attyk Westynus wypeÅ‚niÅ‚ wszystkie „obowiÄ…zki konsula i wydawaÅ‚ uroczystÄ… ucztÄ™, czy to że niczego siÄ™ obawiaÅ‚, czy też by ukryć obawÄ™, kiedy wkroczyli żoÅ‚nierze, mówiÄ…c, że wzywa go trybun. Ów niezwÅ‚ocznie wstaje i naraz wszystko ulega przyspieszeniu: zamykajÄ… go w sypialni, pod rÄ™kÄ… jest lekarz, przecina mu żyÅ‚y, jeszcze krzepkiego wnosi do Å‚aźni, zanurza w ciepÅ‚ej wodzie; on przy tym sÅ‚owa nie wyrzekÅ‚, aby siÄ™ na swój los użalić”3. Dopiero późnÄ… nocÄ… Neron rozkazaÅ‚ wypuÅ›cić współbiesiadników uczty Attyka Westynusa, mówiÄ…c, „że dość im pokuty za ucztÄ™ konsularnÄ…”4.
Pozbawiając życia Attyka Westynusa, Neron usunął jedyną przeszkodę, która stała mu na drodze do małżeństwa ze Statylią Messaliną. Ślub Cesarza Nerona ze Statylią odbył się na początku 66 roku n.e. W ten oto sposób Statylia została trzecią żoną Nerona. Po ślubie otrzymała tytuł Augusty. Nigdy nie dochowali się potomstwa. W 67 roku n.e. Statylia Messalina towarzyszyła Neronowi w podróży do Grecji, gdzie cesarz ogłosił wolność Greków.
W kwietniu 68 roku n.e. Neron zostaÅ‚ opuszczony przez wszystkich. W wyniku takiego przebiegu zdarzeÅ„ popeÅ‚niÅ‚ samobójstwo. Jego nastÄ™pcy oszczÄ™dzili jednak zarówno jego żonÄ™, jak i jej caÅ‚y majÄ…tek. WynikaÅ‚ to z tego, iż nastÄ™pcy Nerona – Galba, Othon, oraz Witeliusz – pochodzili z tych samych krÄ™gów senatorskich co Statylia Messalina. Jak podaje nam Swetoniusz, cesarz Otho miaÅ‚ zamiar poÅ›lubić StatyliÄ™. PrzeszkodziÅ‚ mu w tym jego nastÄ™pca Witeliusz, który go pokonaÅ‚. W wyniku przegranej Otho zdecydowaÅ‚ siÄ™ na Å›mierć samobójczÄ…. WczeÅ›niej jednak napisaÅ‚ list do „wdowy po Neronie, którÄ… miaÅ‚ zamiar poÅ›lubić, polecajÄ…c jej swoje popioÅ‚y i pamięć”5.
Nie znamy szczegółowo dalszych losów życia, ani dokładnej daty śmierci Statylii Messaliny. Źródła historyczne do których mamy dostęp, wspominają nam tylko, że żyła ona jeszcze po 69 roku n.e.