Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Arcani – rzymscy agenci w Brytanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Arcani
Arcani

Arcani nazywani także areani byli agentami w rzymskich jednostkach wojskowych z siedzibą w rzymskiej Brytanii podczas późniejszej części okupacji wyspy. Byli oni wykorzystywani zarówno jako zwiadowcy legionów oraz tajni szpiedzy. Wielu z nich było najemnikami. Jednostka ta została rozwiązana przez ojca późniejszego cesarza Teodozjusza I – Flawiusza Teodozjusza, za ich udział w spiskach.

Termin arcani to hapaks legomenon, gdyż o jednostce wiemy jedynie za sprawą Ammianusa Marcellinusa. Prawdopodobnie członkami jednostki byli mieszkańcy żyjący w strefie militarnej pomiędzy murem Hadriana a znajdującym się na południu vallum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów