Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Arcani – rzymscy agenci w Brytanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Arcani
Arcani

Arcani nazywani także areani byli agentami w rzymskich jednostkach wojskowych z siedzibą w rzymskiej Brytanii podczas późniejszej części okupacji wyspy. Byli oni wykorzystywani zarówno jako zwiadowcy legionów oraz tajni szpiedzy. Wielu z nich było najemnikami. Jednostka ta została rozwiązana przez ojca późniejszego cesarza Teodozjusza I – Flawiusza Teodozjusza, za ich udział w spiskach.

Termin arcani to hapaks legomenon, gdyż o jednostce wiemy jedynie za sprawą Ammianusa Marcellinusa. Prawdopodobnie członkami jednostki byli mieszkańcy żyjący w strefie militarnej pomiędzy murem Hadriana a znajdującym się na południu vallum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów