Rzymski fresk ukazujący Dianę
Rzymski fresk ukazujący Dianę, boginię łowów, zwierząt i lasów. Obiekt datowany na połowę I wieku p.n.e.; odkryty w Pompejach. Artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.
Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.
Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.
Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.
Rzymski fresk ukazujący Dianę, boginię łowów, zwierząt i lasów. Obiekt datowany na połowę I wieku p.n.e.; odkryty w Pompejach. Artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.
Perystyl Domu Menandra w Pompejach to imponujące atrium otoczone kolumnadą, które należało do jednego z najbogatszych domów w mieście. Ciekawostką jest, że w trakcie wykopalisk odkryto tam ponad 100 srebrnych naczyń ukrytych w drewnianej skrzyni – prawdopodobnie właściciele próbowali je zabezpieczyć przed katastrofą spowodowaną wybuchem Wezuwiusza w 79 r. n.e. Dom zawdzięcza swoją nazwę freskowi przedstawiającemu greckiego dramaturga Menandra, choć nie wiadomo, czy rzeczywiście miał jakikolwiek związek z właścicielami rezydencji.
Para szczegółowo zdobionych brązowych broszek rzymskich ukazujących gladiatora typu murmillo. Figurki mają 5 cm wysokości i ukazują takie detale jak charakterystyczny hełm murmillo, gladius, scutum i manica (naramiennik).
Hełm rzymskiego legionisty, który odkryto w Dacji (obecna Rumunia). Obiekt odkryto w 1968 roku na terenie obozu legionu IV Flavia Felix. Hełm ma zachowane osłony policzkowe, ochronny daszek i osłonę szyi. Artefakt znajduje się w Muzeum Adamclisi (południowo-wschodnia Rumunia). Datowane na wczesny II wiek n.e.
Rzymska terakotowa lampa w kształcie hełmu gladiatora. Obiekt liczy ponad 1900 lat i odkryto go w grobowcu przy Via Appia, poza Rzymem.
Portret fajumski młodej kobiety, odkryty w Egipcie, ukazanej z wisiorkiem w kształcie półksiężyca – artefakt taki dawano dziewczętom, aby chronił je przed złymi duchami.
Rzeźba ukazująca grecką boginię zdrowia Higieję. Obiekt datowany na II wiek n.e. Rzymski artefakt odkryto w Minturnae w Kampanii (środkowe Włochy). Artefakt znajduje się w Ny Carlsberg Glyptotek w Kopenhadze (Dania).
Rzymska rzeźba ukazująca Eskulapa, boga medycyny. obiekt datowany na II wiek n.e.; odkryty w Formiae w Kampanii (Włochy). Artefakt znajduje się w Ny Carlsberg Glyptotek w Kopenhadze (Dania).
Rzymska rzeźba ukazująca prawdopodobnie Lucjusza Korneliusza Sullę, rzymskiego dyktatora z I wieku p.n.e. Obiekt datowany na I wiek p.n.e. Artefakt znajduje się w Ny Carlsberg Glyptotek w Kopenhadze (Dania).
We wrześniu 2023 roku w starożytnym mieście Syedra (południowa Turcja), pod pewnym grobowcem odkryto posąg bogini Nike (Bogini Zwycięstwa) składający się z 35-40 fragmentów. Posąg ma wysokość 83 cm i datowany jest na II wiek n.e.