Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fabiusz Maksimus „Zwlekający”

Kwintus Fabiusz Maksimus
Kwintus Fabiusz Maksimus

W 217 roku p.n.e., po serii porażek legionów w II wojnie punickiej, Fabiuszowi Maksimusowi powierzono godność dyktatora rzymskiego. Postanowił on unikać otwartego starcia z armią Hannibala, prowadząc z Kartagińczykami wojnę na wyczerpanie..

Spotkało się to jednak z krytyką wielu notabli rzymskich, a taka taktyka Fabiusza spowodowała, że nadano mu przydomek Cunctator („zwlekający”)

Co warte podkreślenia taktyka była bardzo skuteczna, jednak żądania elit, aby rozprawić się definitywnie z wrogiem zmusiły Senat do odebrania mu dowództwa. Decyzja ta jak wiemy doprowadziła potem do klęski kanneńskiej.

Biografia Fabiusza Maksimusa Cunctatora

Źródła wykorzystane
  • Axelrod Alex, Phillips Charles, Władcy, tyrani, dyktatorzy. Leksykon, Warszawa 2000
  • Charles-Picard Gilbert, Hannibal, Warszawa 1971

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów