Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nazwy zwierząt w legionach

Wizerunek dzika na sztandarze XX legionu
Wizerunek dzika na sztandarze XX legionu. | Zdjęcie: AgTigress | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Antyczni Rzymianie zaadoptowali nazwy wielu zwierząt dla swojego sprzętu wojskowego, m.in.: orły (aquilae) dla znaku legionowego; baran (aries) dla tarana; „głowa świni” (caput porci) dla formacji klin; kruk (corvus) dla mostu abordażowego; cuniculus („tunel” pochodzący od wyrazu królik – coniglio, tym samym „królicza nora”); wilk (lupus) dla narzędzia obronnego służącego do odpychania od murów drabin oblężniczych; czy „muły Mariusza” (muli Mariani) dla określenia legionistów rzymskich po reformie Gajusza Mariusza.

Aby uelastycznić działanie wojsk zdecydowano, aby zwiększyć ilość przenoszonego sprzętu przez legionistów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów