Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Obuwie antycznych Rzymian

Antyczne rzymskie obuwie
Antyczne rzymskie obuwie

Obuwie antycznych Rzymian składało się z kilku typów, gdzie najchętniej noszono sandały (sandalia lub  soleae) lub buty (calcei). Buty były podobne do nam współczesnych, z tą różnicą, że miały podeszwę zrobioną ze skóry, a stopę i łydki okalały skórzane pasy.

Nogi nie były całkowicie zakrywane, w związku z czym pozostawały wolne przestrzenie, które pozwalały nogom oddychać. Na czas deszczowej pogody zakładano buty o nazwie pero, które były wykonane z garbowanej skóry. Noszono także wyższe buty, sięgające połowy łydek – tzw. calcamen. We wczesnym okresie Rzymu noszono buty z zaginającymi się czubkami – calcei repandi. Standardowo buty rzymskie miały jednak zaokrąglone czubki.

Poza wspomnianym wcześniej obuwiem wyróżniano klapki (socci) oraz obuwie teatralne np. cothurnus. Senatorzy rzymscy nosili wykonane z czarnej skóry obuwie (calceus senatorius), które posiadało 4 rzemienia (corrigiae). Podobne były one kształtem do czerwonych na wysokiej podeszwie butów patrycjuszy – calceus mulleus. Kobiety z kolei nosiły caligae muliebres oraz calceoli,  gdzie ten ostatni był małym butem.

Rzymski szewc (sutor) był cennym rzemieślnikiem, którego usługi ceniono szczególnie w wojsku. Zwykle był nim powołany pod broń wyspecjalizowany wcześniej Rzymianin.

Źródła wykorzystane
  • Steele Philip, Clothes and Crafts in Roman Times

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów