Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rekonstrukcja świątyni boskiego Cezara

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja świątyni boskiego Cezara
Rekonstrukcja świątyni boskiego Cezara

Rekonstrukcja świątyni boskiego Cezara (Templum Divi Iulii) na Forum Romanum, pomiędzy Regią, Świątynią Kastorów i Bazyliką Emiliańską, w miejscu gdzie ciało Cezara zostało skremowane, a jego testament przeczytany na głos przez Marka Antoniusza.

Po śmierci, Cezar został uznany za boga przez Senat rzymski. Budowa rozpoczęła się w roku 42 p.n.e. na polecenie Oktawiana Augusta. Poświęcenie świątyni odbyło się 18 sierpnia 29 p.n.e.

Cezar był pierwszym obywatelem Rzymu, który został wyniesionych do bogów i uhonorowany własną świątynią. Nad jego przybytkiem miał sprawować pieczę nowo powołany kapłan Flamen Divi Julii. Warto dodać, że świątynia boskiego Cezara była zarazem poświęcona także komecie, która miała się pojawić krótko po morderstwie Cezara w roku 44 p.n.e. Sądzono, że reprezentowała ona duszę Cezara i symbol nowych narodzin Augusta, jako samodzielnego władcy i następcy.

Świątynia znajdowała się na podwyższeniu, które służyło jako rostra która była udekorowana fragmentami statków pokonanych w bitwie pod Akcjum w 31 roku p.n.e.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander (red.), Wielka Historia Świata, tom 3

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów