Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sekstus Juliusz Frontyn – żołnierz, namiestnik i zarządca

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie rury wodociągowe z inskrypcją potwierdzającą, że powstała za panowania Wespazjana (69-79 n.e.). Obiekt został znaleziony w Chester (Anglia).
Rzymskie rury wodociągowe z inskrypcją potwierdzającą, że powstała za panowania Wespazjana (69-79 n.e.). Obiekt został znaleziony w Chester (Anglia). | Zdjęcie: Wolfgang Sauber | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Sekstus Juliusz Frontyn (Sextus Iulius Frontinus) był rzymskim żołnierzem, politykiem (pretor, konsul), namiestnikiem Brytanii w latach 74-78 n.e., zarządcą akweduktów (curator aquarum) w Rzymie i pisarzem. Żył w latach ok. 35-103 n.e.

Do naszych czasów jego imię przetrwało zwłaszcza za sprawą pracy De aquis urbis Romae („O akweduktach miasta Rzymu”). Utwór powstał prawdopodobnie za sprawowania urzędu zarządcy akweduktów, czyli ok. 97 roku n.e. Frontyn niezwykle szczegółowo opisuje techniczne aspekty budowy wodociągów, ich naprawy oraz ulepszania. W dwóch księgach znaleźć możemy kwestie prawne w odniesieniu do akweduktów, opisy dziewięciu rzymskich akweduktów, jakie istniały pod koniec I wieku n.e. Co więcej, autor opisuje system dystrybucji wody po mieście oraz nielegalne podbieranie wody z wodociągów i sposoby walki z tym procederem.

Frontyn był ceniony wśród sobie współczesnych; podkreślano jego dobrą reputację oraz doświadczenie wojskowe. Inne jego dzieło – o wojskowości – (De re militari) zachowało się jedynie we fragmentach – Strategemata („O podstępach wojennych”), jednak wciąż jest bardzo interesujące. W swoim traktacie Frontyn ukazywał taktyki i strategie jakie stosowano w historii greckiej i rzymskiej.

Źródła wykorzystane
  • Murray K. Dahm, The Career and Writings of Sextus Julius Frontinus

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów