Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Usta prawdy – rzymski medalion

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Usta prawdy - rzymski medalion
Usta prawdy - rzymski medalion

„Usta prawdy”, czy inaczej nazywany „gęba prawdy”, to rzymski marmurowy medalion ukazujący wizerunek rzymskiego brodatego bóstwa z otwartymi ustami. Obiekt ma średnicę ok. 1, 75 metra i waży ok. 1, 3 tony.

Obiekt uważa się, że mógł pełnić funkcję wejścia do kanału ściekowego Rzymu (w pobliżu świątyni Herkulesa na Forum Boarium, być częścią fontanny lub też sarkofagu.

Wciąż także nie zidentyfikowano, co za bóstwo jest ukazane na medalionie. Naukowcy podejrzewają Merkurego, Fauna, Jowisza lub greckiego Trytona oraz Okeanosa.

W czasach średniowiecznych krążyła legenda mówiąca, że osoba kłamiąca, która włoży rękę w usta bóstwa ją straci. Mit ten stał się na tyle popularny, że medalion stał się prawdziwą ciekawostką turystyczną, z którą często turyści robią sobie zdjęcie. Obecnie artefakt znajduje się w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin w Rzymie.

Źródła wykorzystane
  • Bożena Fabiani, Rzym. Wędrówki z historią w tle, Warszawa 2018

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów