Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Usta prawdy – rzymski medalion

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Usta prawdy - rzymski medalion
Usta prawdy - rzymski medalion

„Usta prawdy”, czy inaczej nazywany „gęba prawdy”, to rzymski marmurowy medalion ukazujący wizerunek rzymskiego brodatego bóstwa z otwartymi ustami. Obiekt ma średnicę ok. 1,75 metra i waży ok. 1,3 tony.

Obiekt uważa się, że mógł pełnić funkcję wejścia do kanału ściekowego Rzymu (w pobliżu świątyni Herkulesa na Forum Boarium, być częścią fontanny lub też sarkofagu.

Wciąż także nie zidentyfikowano, co za bóstwo jest ukazane na medalionie. Naukowcy podejrzewają Merkurego, Fauna, Jowisza lub greckiego Trytona oraz Okeanosa.

W czasach średniowiecznych krążyła legenda mówiąca, że osoba kłamiąca, która włoży rękę w usta bóstwa ją straci. Mit ten stał się na tyle popularny, że medalion stał się prawdziwą ciekawostką turystyczną, z którą często turyści robią sobie zdjęcie. Obecnie artefakt znajduje się w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin w Rzymie.

Źródła wykorzystane
  • Bożena Fabiani, Rzym. Wędrówki z historią w tle, Warszawa 2018

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów