Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Utracone orły armii rzymskiej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Aquila
Aquila

Armia rzymska nie bez powodu należała w swoich czasach do najlepszych na świecie. Jednak pomimo wielu zwycięstw, tej machinie wojennej zdarzały się także liczne porażki. Najbardziej haniebna klęska miała jednak miejsce wtedy, gdy legion tracił swojego orła.

Legionowy orzeł, aquila, był otaczany czcią religijną, gdyż orzeł był symbolem Jowisza. Z tego też powodu utrata tego sztandaru  na polu bitwy była największą możliwą hańbą dla oddziału, a żołnierze rzymscy gotowi byli zginąć dla odzyskania znaku. Jednakże przypadki utraty legionowego orła w walce miały często miejsce. Jedną z pierwszych takich klęsk była stoczona w 53 roku p. n. e. bitwa pod Carrhae, podczas której Partowie zdobyli siedem legionowych orłów. Ich zwrot został wynegocjowany przez Oktawiana Augusta w roku 20 p. n. e.

W latach wojny domowej (49-45 p. n. e.), Aulus Gabiuniusz i Publiusz Watyniusz ponieśli klęski podczas walk z plemionami Dalmatów, co zaowocowało utratą kolejnych legionowych orłów, które odzyskano w 23 roku p. n. e.. Jeszcze w trakcie wojen domowych, podczas walk w Hiszpanii, Rzymianie utracili kolejnego orła, którego odbito podczas wojny kantabryjskiej.

W roku 40 p. n. e., podczas walk z partami, w bitwie pod Antiochią, Rzymianie ponieśli klęskę, która zaowocowała utratą kilku legionowych orłów. Zostały one odzyskane podczas negocjacji w roku 20 p. n. e., nomen omen, wraz z orłami utraconym wcześniej pod Carrhae.

W roku 36 p. n. e., podczas partyjskich wojen Antoniusza, Rzymianie utracili dwa kolejne orły, które zostały odzyskane w toku 20 p. n. e. podczas negocjacji pokojowych Augusta.

W roku 17 p. n. e. Marek Lolliusz poniósł klęskę w starciu z germańskimi plemionami Sugambrów, Tenkterów i Uzypetów, czego efektem była utrata orła piątego legionu Macedonica. Utracony sztandar odzyskano rok później.

W 9 roku naszej ery, w straszliwej klęsce w lesie teutoburskim, zagładzie uległy trzy rzymskie legiony, siedemnasty, osiemnasty i dziewiętnasty, a ich orły wpadły w ręce zwycięskich germanów. Dwa z nich zostały odbite przez Germanika podczas kampanii w 15 i 16 roku, a ostatniego odzyskał Publiusz Gabiniusz Sekundus w roku 41.

W roku 66, podczas wojny żydowskiej, w bitwie w wąwozie Beth Horon, żydowscy powstańcy zadali klęskę legionistom z legionu dwunastego Fulminata i zdobyli ich orła. Los utraconego sztandaru pozostaje nieznany.

W roku 70, podczas powstania Batawów, germanie zniszczyli trzy rzymskie legiony, piąty Alaudae, piętnasty Primigenia oraz szesnasty Gallica, zdobywając ich orły. Dalszy los utraconych sztandarów pozostaje nieznany.

W roku 86, podczas wojen dackich Domicjana, legion piąty Alaudae został doszczętnie unicestwiony w bitwie pod Tapae, a jego orzeł został zdobyty przez zwycięskich Daków. Utracone aquila odzyskał cesarz Trajan podczas swojej kampanii w roku 101 lub 102.

W roku 132, podczas powstania Bar-Kochby, orła miał utracić legion dziewiąty Hispania, lub dwudziesty drugi Deiotariana, jednak nie ma co do tego pewności.

W roku 161, Rzymianie ponieśli klęskę w bitwie z partami pod Elegeją, w której prawdopodobnie orła stracił legion dziewiąty Hispania, lub dwudziesty drugi Deiotariana, ale nie jest to pewne.

W roku 260, w przegranej bitwie pod Edessą, Rzymianie utracili kilka legionowych orłów. Los utraconych sztandarów jest nieznany.

W roku 378 Rzymianie ponieśli klęskę w bitwie pod Adrianopolem. Dokładna liczba biorących udział w bitwie legionów jest nieznana, ale niezależnie od tego, zwycięzcy Goci musieli zdobyć przynajmniej kilka orłów. Los utraconych sztandarów jest nieznany.

Autor: Marcin Gwizdalski
Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska
  • Bernard Nowaczyk, Masada 66-73
  • Res Gestae Divi Augusti
  • Paweł Rochala, Las Teutoburski 9 rok n.e.
  • Tacyt, Żywot Juliusza Agrykoli

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów