Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W rzymskiej armii powszechnie stosowano machiny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Balista na grafice
Balista na grafice

Armia rzymska i wykorzystywane przez nią uzbrojenie kojarzą się (zwłaszcza laikom w tym temacie) głównie z wyposażeniem legionisty rzymskiego. Któż bowiem nie słyszał o prostokątnej tarczy zwanej scutum, krótkim mieczu zwanym gladius, czy też oszczepie – pilum? Nie wszyscy jednak słyszeli chociażby o machinach oblężniczych i ich roli w armii rzymskiej, a niektórzy znają je tylko z filmów pokroju „Asterix i Obelix”.

Machiny oblężnicze można podzielić na dwie grupy. Na te, które pozwalały siać spustoszenie w szeregach wroga lub niszczyć zdobywany obiekt, a także na takie, które ułatwiały zdobycie obiektu – pozwalały dojść do niego lub dostać się na jego teren. Do pierwszej grupy należą np. balisty, skorpiony rzymskie, onagery. Onager wyrzucał kamienne pociski lub płonące przedmioty na teren wroga. Balista także była wyrzutnią ciężkich pocisków, np. strzał, kamiennych kul (nawet do 100 kg!). Skorpiony zaś były przykładem machiny lekkiej – przypominały balisty, ale były o wiele mniejsze i wyrzucały lekkie pociski na zasadzie kuszy. Do drugiej grupy zaś należą np. tunele rzymskie, czy wieże oblężnicze. Tunele miały pomóc wojskom w przemieszczeniu się pod mury obiektu bez uszczerbku na zdrowiu żołnierzy. Podobną funkcję miały wieże oblężnicze, z których wykorzystaniem sprawnie zajmowano mury. Rzymianie używali także taranów, którymi wyważali bramy, a nawet kruszyli mury obronne.

Można zatem zauważyć, iż machiny oblężnicze pełniły ważne funkcje w armii rzymskiej. Z pewnością były bardzo pomocne, a ich ciągle ulepszanie i wykorzystywanie przyczyniło się do wielu zwycięstw Rzymian.

Autor: Kacper Wardowski
Źródła wykorzystane
  • Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenie miasta
  • Wikipedia

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów